Jazyk: CZ | Simple Czech | EN | RU
Benedikt Roezl

Benedikt Roezl

Český cestovatel, botanik, zahradník a sběratel přezdívaný „lovec orchidejí“ či „král orchidejí“.


Benedikt Roezl Volné dílo, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=784110
Podrobné informace

*13. 8. 1824 Horoměřice u Prahy – 14. 10. 1885 Praha

 

Benedikt Roezl (též Benedict Rözl nebo Benito Roezl) se narodil v rodině zahradníka a rostlinám věnoval celý svůj život nabitý dobrodružstvím a dramatickými událostmi. Zahradníkem se vyučil v Děčíně v zahradách hraběte Thuna. Jeho učitelem byl tamní pěstitel okrasných exotických rostlin Franz Josst, který podnítil Roezlův celoživotní zájem o orchideje. Brzy po vyučení odešel Roezl do ciziny pracovat v předních zahradnictvích té doby, např. v Gentu (Belgie).

Benedikt Roezl podnikl tři dlouhodobé cesty na americký kontinent (v letech 1854–1872, 1872–1874 a 1874–1875). Pobýval v USA a zejména v Jižní Americe, navštívil Mexiko, Bolívii, Kubu, Peru, Venezuelu a další. Své cesty podnikal pěšky či na koni a sbíral exotické rostliny, jejichž semena a cibule posílal do Evropy. Objevil celou řadu dosud neznámých rostlinných druhů, především orchidejí. Na americkém kontinentu pak množil a sázel evropské druhy jabloní a hrušní.

Po trvalém návratu do Evropy v roce 1875 cestoval po Evropě, pobýval v Německu i v Rusku (ruský car jej vyznamenal řádem sv. Stanislava) a natrvalo se usadil v Praze v Karlíně. Obchodoval s exotickými rostlinami, byl dodavatelem významných evropských zahrad (zásoboval kupříkladu zámecké zahrady v Schönbrunnu či na Sychrově). V roce 1883 založil první český zahradnický časopis Flora.

Roezl patřil ve své době k největším cestovatelům a sběratelům rostlin. Z Ameriky odeslal do Evropy tuny orchidejí, jehličnanů, kaktusů a dalších exotických rostlin. Už za jeho života se mu dostalo celé řady mezinárodních poct. Bylo po něm pojmenováno více než 130 nově objevených či vyšlechtěných rostlinných druhů. V Praze na Karlově náměstí mu byl postaven pomník v nadživotní velikosti.

 

 

Použité zdroje
HOFFMANNOVÁ, Eva. Don Benito. Božkov: Knihkupectví U Podléšky, 1993
Kol. Malá československá encyklopedie, díl. V Pom-S, s. 351, Academia, Praha 1987
TLUSTÝ, Jaromír. Roezl, Benedikt. In: Botany.cz (https://botany.cz/cs/roezl/)
https://cs.wikipedia.org/wiki/Benedikt_Roezl

2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.