Jazyk: CZ | Simple Czech | EN | RU
Češi jsou smějící se bestie

Češi jsou smějící se bestie

Údajný výrok zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha o Češích. Traduje se, že měl takto charakterizovat jejich břitký a nebezpečný humor.


Reinhard Heydrich. Autor: German Federal Archives, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Bundesarchiv_Bild_146-1969-054-16,_Reinhard_Heydrich_Recolored.jpg
Podrobné informace

„Smějící se bestie“ je označení, které měl Čechům přiřknout zastupující říšský protektor Reinhard Heydrich. Bylo pochopeno jako charakteristika břitkého humoru používaného proti nepřátelům, mezi něž byl Reinhard Heydrich počítán. Sám Heydrich byl obyvateli protektorátu tajně označován mnoha přezdívkami, například „blonďatá bestie“, „kat z třetí říše“ apod.

Fakticita skutečného užití výroku „smějící se bestie“ z úst Reinharda Heydricha je ovšem nepodložená, je tedy možné, že jde o pouhou legendu, jíž Češi reagovali na těžký útlak, jehož symbolem tento muž byl. Pokud byl výrok vůbec skutečně pronesen, nebyl zřejmě míněn vůči českému národu nikterak pozitivně. Úsloví však v češtině zlidovělo a je vnímáno veskrze kladně, tedy jako označení schopnosti českého národa odolávat utlačovatelům a vyrovnávat se s těžkými časy s humorem a nadhledem. Samo sebepojetí českého národa jako společnosti, která dovede místo zbraněmi bojovat svým humorem, kterým útočí na nepřátele a zlehčuje si tak těžké časy, je v Čechách poměrně populární. Obdobně je ostatně chápáno také známé dílo Jaroslava Haška Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války

2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.