Jazyk: CZ | Simple Czech | EN | RU

Téma: Geografie (63 záznamů)

Pravčická brána

Největší evropská pískovcová skalní brána, symbol Národního parku České Švýcarsko.

Pražský Semmering

Železniční trať, vybudovaná v letech 1868–1872 a vedoucí mezi pražskými nádražími Smíchov a Jinonice. Svou přezdívku podle rakouské horské železnice si vysloužila pro svůj náročný profil trati a krásné přírodní scenérie, které na ní lze spatřit.

Průhonický park

Zámecký park u zámku Průhonice v okrese Praha-západ s jedinečnou sbírkou rostlin i malebnou krajinou. Výstavbu rozsáhlého parku a kultivaci krajiny provedl na konci 19. století tehdejší majitel zámku hrabě Silva-Tarouca.

Radhošť

Nejzápadnější vrchol přesahující nadmořskou výšku 1 000 m v pohoří Moravskoslezské Beskydy. Už od pradávna byl spojován s tajemným slovanským bohem Radegastem, jehož socha je na něm umístěna.

Benedikt Roezl

Český cestovatel, botanik, zahradník a sběratel přezdívaný „lovec orchidejí“ či „král orchidejí“.

Rožnov pod Radhoštěm

Malé městečko situované ve Zlínském kraji. Turisty láká nejen historickým Masarykovým náměstím, ale i Valašským muzeem v přírodě, nejstarším a největším skanzenem ve střední Evropě.

Hora Říp

Památná hora, jedno z nejvýznamnějších míst a symbolů českých dějin.

Sázava (řeka)

Nejmalebnější česká řeka, oblíbená vodáky a trampy, pravý přítok Vltavy.

Stříbro

Spolu se zlatem jeden z nejznámějších zástupců vzácných kovů. Název tohoto kovu nese i město Stříbro, jedno z nejstarších míst jeho těžby na území České republiky. Zmínky o těžbě zde pocházejí ze 12. století.

Šárecké údolí

Údolí situované kolem Šáreckého potoka v Praze. Má několik částí, z nichž pro turisty je nejzajímavější část zvaná Divoká Šárka s krásnou přírodou a možnostmi horolezeckých aktivit.

Národní park a chráněná krajinná oblast Šumava

Největší a spolu s Krkonošemi pravděpodobně i nejznámější chráněné území České republiky, dlouhodobě oblíbené zahraničními i domácími turisty, s pestrou škálou přírodních biotopů, nedotčených člověkem.

Terezín

Židovské ghetto fungující jako koncentrační tábor, umístěné za doby protektorátu Čechy a Morava ve stejnojmenném městě. Nacisté zde shromažďovali židovské obyvatelstvo před jeho deportací do vyhlazovacích táborů.

Třeboňské rybníky

Vodní systém rybníků velké rozlohy, který se na území Třeboňska začal budovat už ve 14. století. Nachází se v něm Rožmberk, největší rybník České republiky.

Biosférická rezervace Třeboňsko

Překrásná krajina v jižních Čechách, odedávna využívaná k rybníkářství. Je tvořena velkým množstvím vodních ploch a je známa svou pestrostí nejen vodního ptactva.

Uhlí

Důležitá strategická surovina, těží se v České republice hlavně v karvinské a mostecké oblasti.

Uran

Radioaktivní prvek, známý svým využitím v atomových bombách a jaderných elektrárnách. Patřil k nejdůležitějším strategickým zdrojům využívaným socialistickým Československem. Tehdy ho v nelidských podmínkách těžili političtí vězni.  

Územní samospráva

Územní společenství občanů, kteří mají právo na samosprávu. Toto právo je zakotveno v Ústavě České republiky. Rozeznáváme obce, jako základní jednotky samosprávy, a kraje, jako vyšší územně správní celky.

Vltavíny

Ryze české drahokamy unikátní zelené barvy, užívané ve šperkařství. Jsou to jediné zelené tektity na světě, jejich nejbohatší naleziště se nachází v jižních Čechách v povodí řeky Vltavy.

 

Vodní nádrž Les Království

Nejmalebnější přehrada v České republice, nacházející se na Labi nedaleko města Dvůr Králové nad Labem.

Vyšehradský hřbitov a hrobka Slavín

Významná památka české funerální kultury. Od konce 19. století považovaná za pohřebiště národní elity. Svým významem tvoří českou paralelu k moskevskému Novoděvičímu hřbitovu nebo pařížskému hřbitovu Pére - Lachaise.

Zobrazeno 41 - 60 záznamů
z celkového počtu 63

2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.