Jazyk: CZ | Simple Czech | EN | RU
Jitka Frantová

Jitka Frantová

Česká divadelní, filmová a televizní herečka působící od roku 1969 v Itálii a v německy mluvících zemích. Manželka politika Jiřího Pelikána.


Podrobné informace

*1. 5. 1932 Malhostovice – 19. 4. 2020 Řím, Itálie

Jitka Frantová se narodila na Brněnsku a v Brně absolvovala Janáčkovu akademii múzických umění (JAMU), kde studovala kromě herectví také tanec a pantomimu. Hrála v mimopražských divadlech (Uherské Hradiště, Kolín), koncem 50. let přešla do Prahy a stala se členkou divadla Rokoko a Hudebního divadla v Karlíně. Od konce 40. let se objevovala v menších rolích v řadě českých filmů (Velká příležitost, Zítra se bude tančit všude, Vyšší princip, Král Králů, Komedie s Klikou, Hrdina má strach). Uplatnila se i v Československé televizi, především jako teta Boženka v populárních seriálech Robot Emil (1960) a Pohádky tety Boženky (1966).

Manželem Frantové byl politik a komunistický funkcionář, zastánce pražského jara, Jiří Pelikán. S ním v roce 1968 odjela do Itálie na československé velvyslanectví a v roce 1969 zde oba požádali o politický azyl. Frantová pak díky svým výborným jazykovým znalostem (může hrát v češtině, italštině, němčině a francouzštině) prorazila na divadelní scény v Itálii a v německy mluvících zemích. Hrála v mnoha televizních seriálech a filmech v Itálii a v Německu, uplatnila se např. ve filmu Gli Angeli del Potere (Andělé moci /1988/) inspirovaném osudy Vlasty Chramostové. Hrála i v několika epizodách německého seriálu Tatort (Místo činu /1973, 1982, 1986/). V roce 1996 účinkovala v českém televizním seriálu Konec velkých prázdnin.

Žila trvale v Itálii, hrála divadlo a psala knihy. Pravidelně navštěvovala svou rodnou zemi, v roce 2008 hrála v Praze a v Brně ve svém vlastním monodramatu Moje pražské jaro.

V roce 2008 obdržela Jitka Frantová Pelikánová za svou divadelní a filmovou činnost z rukou italského prezidenta Řád za zásluhy a v roce 2015 z rukou českého prezidenta Medaili za zásluhy I. stupně.

Použité zdroje
https://www.csfd.cz/tvurce/37625-jitka-frantova/

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Herecka-Jitka-Frantova-z-Italie-Lide-v-Evrope-pana-Zemana-za-postoj-k-imigraci-skutecne-ocenuji-A-navic-ma-smysl-pro-humor-a-velke-srdce-521260

2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.