Jazyk: CZ | Simple Czech | EN | RU
Josef Masopust

Josef Masopust

Legendární československý fotbalista a úspěšný fotbalový trenér. První český držitel Zlatého míče pro nejlepšího fotbalistu Evropy a český fotbalista století.


Podrobné informace

*9. 2. 1931 Střimice u Mostu – 29. 6. 2015 Praha

Josef Masopust během své hráčské kariéry nastupoval za Most, Teplice, a především za klub Dukla Praha, který reprezentoval téměř po celou svou kariéru a v jehož dresu získal osm titulů mistra republiky. Kromě ligového fotbalu patřil ke klíčovým postavám československé fotbalové reprezentace. V letech 1954–1966 odehrál Masopust za Československo 63 oficiálních mezistátních zápasů a vstřelil deset gólů. Spolu s československým týmem získal na mistrovství Evropy v roce 1960 ve Francii bronz. Na mistrovství světa 1962 v Chile Masopust výrazně přispěl k jednomu z největších úspěchů československého fotbalu – mužstvo se probojovalo až do finále, v němž podlehlo Brazílii.

Masopust byl úspěšný také jako trenér. V roce 1978 získal se Zbrojovkou Brno ligový titul a v letech 1984–88 vedl národní tým Československa. Přispěl k rozvoji fotbalu v Indonésii, kde trénoval juniorskou reprezentaci.

Po úspěchu na mistrovství světa v Chile v roce 1962 byl Josef Masopust oceněn Zlatým míčem pro nejlepšího evropského fotbalistu. Získal jej jako první „neútočník“ a jako první hráč z Československa i z celé východní Evropy. V roce 2000 byl Masopust zvolen českým fotbalistou století a legendární brazilský fotbalista Pelé ho zařadil mezi 125 nejlepších fotbalistů historie. Od roku 2009 nese jeho jméno mostecký fotbalový stadion. V roce 2012 byla před stadionem Dukly Praha Na Julisce odhalena jeho socha. V roce 2006 byl vyznamenán medailí Za zásluhy I. stupně.

Použité zdroje
http://www.josefmasopust.com/index.php?page=300000&lang=cz
http://www.ceskatelevize.cz/sport/fotbal/316120-zemrela-legenda-ceskeho-fotbalu-josef-masopust/
https://repre.fotbal.cz/ve-strasburku-je-vystaven-zlaty-mic-josefa-masopusta/a2987
https://trenink.fotbal.cz/smutny-den-ceskeho-sportu-zemrel-fotbalista-stoleti-josef-masopust/a716
FELDSTEIN, Petr: Fotbal jménem Masopust. Praha 2003.

2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.