Jazyk: CZ | Simple Czech | EN | RU
Karel Ančerl

Karel Ančerl

Šéfdirigent České filharmonie, jehož éra přinesla do té doby největší mezinárodní rozlet v její historii. Zásluhou Karla Ančerla se Česká filharmonie zařadila do úzké špičky nejlepších světových orchestrů.


Volné dílo, https://cs.wikipedia.org/wiki/Karel_An%C4%8Derl#/media/Soubor:BASA-1772K-1-2376-1-Karel_An%C4%8Derl.jpg
Podrobné informace

 *11. 4. 1908 Tučapy u Soběslavi – *3. 7. 1973 Toronto, Kanada

Karel Ančerl se učil hře na housle a od jedenácti let hrál v orchestru. Na gymnáziu v Praze začal se studiem klavíru. Na Pražské konzervatoři byl ve třídě skladby Jaroslava Křičky, dirigování u Pavla Dědečka, studoval i bicí nástroje. Velký význam pro jeho další uměleckou kariéru mělo i studium mikrointervalové hudby u Aloise Háby. Jako své absolventské vystoupení Ančerl provedl vlastní symfoniettu a prokázal pozoruhodnou uměleckou erudici.

V roce 1931 ho Jaroslav Ježek angažoval jako dirigenta Osvobozeného divadla. Ančerl stál na prahu velké umělecké kariéry, když do jeho života osudově zasáhla válka. Po obsazení republiky byl propuštěn z divadla a 12. 11. 1942 převezen do Terezína. Po dvou letech byl zařazen do transportu do Osvětimi, kde přišel o rodinu a sám vyvázl jen zázrakem.

Po skončení války byl jmenován ředitelem nově budované Opery 5. května a za půldruhého roku nastudoval šest velkých operních titulů. Dne 1. 9. 1947 se stal šéfdirigentem Symfonického orchestru Českého rozhlasu. Od jara 1948 dokonce krátce vyučoval dirigování i na Hudební fakultě Akademie múzických umění v Praze a dva jeho žáci – Zdeněk Košler a Martin Turnovský – získali ceny na prestižní soutěži v Besançonu (Francie).

Dne 20. 10. 1950 byl Karel Ančerl jmenován uměleckým ředitelem České filharmonie. Rozšířil repertoár tělesa hlavně o díla klasiků 20. století: Arnolda Schönberga, Bély Bartóka, Igora Stravinského, Sergeje Prokofjeva, Benjamina Brittena aj. Věnoval se dílu Bohuslava Martinů i v době, která nebyla českému skladateli příliš nakloněna. Uvedl Českou filharmonii do světa velkým zájezdem do Austrálie, na Nový Zéland, do Číny, Indie a Japonska, později i do USA a Kanady, koncertoval s ní v řadě evropských zemí. Zásluhou Karla Ančerla se Česká filharmonie zařadila do úzké špičky nejlepších světových orchestrů. Celkový počet jeho koncertů s tímto tělesem dosáhl čísla 766.

Po událostech v roce 1968 emigroval do Kanady, stal se šéfdirigentem symfonického orchestru v Torontu a stále prosazoval ve světě českou klasickou i moderní hudbu. Karel Ančerl byl prvním českým dirigentem světové pověsti a svůj český orchestr přivedl k suverénní virtuozitě a mezinárodnímu věhlasu.

Použité zdroje
HOLMES, John. Conductors on Record. Londýn, 1982.
ŠROM, Karel. Karel Ančerl. Praha – Bratislava, 1968.
www.supraphon.cz/cs/umelci/vazna-hudba/?item=1

2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.