Jazyk: CZ | Simple Czech | EN | RU
Kateřina Neumannová

Kateřina Neumannová

*15. 2. 1973, Písek

Bývalá česká běžkyně na lyžích a bikerka, olympijská vítězka a dvojnásobná mistryně světa v běhu na lyžích. Nejlepší česká sportovkyně v historii zimních olympijských her.


Podrobné informace

Kateřina Neumannová na sebe upozornila již v juniorském věku. Jako dvojnásobná juniorská mistryně světa se brzy zařadila do světové špičky i mezi dospělými. Od roku 1991 se začala věnovat sportu profesionálně. První medaili na mistrovství světa získala v roce 1997 v Trondheimu, pod vedením trenéra Stanislava Frühaufa zde na volné patnáctce vybojovala bronz.

Během své dlouhé kariéry získala Neumannová mnoho medailí a dalších ocenění. Na zimních olympijských hrách v Naganu v roce 1998 kromě bronzu v běhu na 10 km volným stylem vybojovala i stříbro na 5 km klasicky. Úspěšné pro ni byly i zimní olympijské hry v roce 2002 v Salt Lake City, kde dosáhla na dvě stříbrné medaile. Poté načas přerušila kariéru kvůli těhotenství. Do bílé stopy se ale Neumannová vrátila obdivuhodným způsobem. Na mistrovství světa v klasickém lyžování v roce 2005 se v Oberstdorfu stala zlatou medailistkou na desítce volným stylem. Vrchol její kariéry představuje olympiáda v Turíně v roce 2006, kde na trati 30 km volným stylem vybojovala zlato a také stříbro ve skiatlonu. V roce 2007, krátce po úspěšné obhajobě mistrovského titulu na 10 km na mistrovství světa v Sapporu a stříbru ze skiatlonu, ukončila kariéru. V roce 1996 se na olympijských hrách v Atlantě též představila v závodu horských kol.

Díky vynikajícím sportovním výsledkům se Neumannová pravidelně umisťovala na předních místech v anketě Sportovec roku a sedmkrát ve své kariéře zvítězila v anketě Král bílé stopy. V současnosti pracuje v Armádním sportovním centru Dukla. V roce 2006 obdržela Medaili Za zásluhy I. stupně.

Použité zdroje
http://www.olympic.cz/www/sportovec/1470--katerina-neumannova
http://neumannova.cz/biografie/

2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.