Jazyk: CZ | Simple Czech | EN | RU
Letecké muzeum Kbely

Letecké muzeum Kbely

Největší letecké muzeum na území České republiky. Ve svých sbírkách uchovává 275 letadel, z nichž některá patří mezi světové unikáty.


Vstup do leteckého muzea Kbely. Autor: Apetrov09703, licence CC BY-SA 4.0, https://en.wikipedia.org/wiki/File:Kbely_2019.jpg
Podrobné informace

Letecké muzeum Kbely bylo založeno v roce 1968 z iniciativy Vojenského výzkumného ústavu, neboť do té doby neexistovala instituce, která by se systematicky věnovala sběru a ochraně památek československého letectví, což vedlo ke ztrátám mnoha cenných historických letadel. Původně skromné sbírky, umístěné v jediném letištním hangáru vojenského letiště Praha-Kbely, byly v letech 1988, 2003 a 2016 rozšířeny až do současné podoby, zahrnující osm hangárů, sál pro příležitostné výstavy a rozsáhlé venkovní prostory. Celkem je zde spolu s desítkami motorů, přístrojového vybavení, výzbroje a dalších leteckých dílů vystaveno 128 letadel.

Muzeum představuje především historii českého vojenského i civilního letectví od roku 1918 až po současnost. V tematicky zaměřených expozicích přibližuje počátky a rozvoj československého letectva za první republiky, účast československých letců v druhé světové válce (na východní i na západní frontě) a vývoj po roce 1945. Zvláštní expozice je pak věnována proudovým letounům první generace domácí i světové provenience. K nejcennějším exponátům patří  první vojenský letoun československé konstrukce Šmolík Š-2 a francouzský stíhač SPAD S.VII z období první světové války, používaný v Československu až do roku 1926. Vzácností je  také jediný kus sovětského letounu Lavočkin La-7 nacházející se mimo území Ruské federace či Avia S-92, což je německý Messerschmitt Me 262A sestavený po válce v Československu. V areálu muzea se nachází také venkovní expozice, která nabízí řadu sovětských i západních proudových letounů z období studené války, doplněných o vrtulníky a dopravní letadla. K poslednímu rozšíření muzejních prostor došlo v roce 2016, kdy byly v historických hangárech firmy Aero (tzv.  areál Stará Aerovka), nacházejících se zhruba kilometr od stávajícího areálu ve Kbelích, zřízeny dvě nové expozice. První z nich soustřeďuje bitevní a bombardovací letadla  ze 40.–80. let 20. století, zatímco druhá je zaměřena na historii firmy AERO a je v ní možné zhlédnout vzácné prototypy slavných letadel L-29 Delfín, L-39 Albatros a L-159 ALCA.

Použité zdroje
KHOL, Miroslav, jr., RAJLICH, Jiří a SÝKORA, Jan. Katalog Leteckého muzea VHÚ Praha. Praha: Ministerstvo obrany České republiky - VHÚ Praha, 2016. 421 stran. ISBN 978-80-7278-669-5.

2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.