Jazyk: CZ | Simple Czech | EN | RU
Masarykův okruh Brno

Masarykův okruh Brno

Nejznámější český závodní okruh pro automobilové a motocyklové závody, na kterém se konají nejprestižnější motoristické soutěže, např. Grand Prix České republiky zařazená do mistrovství světa silničních motocyklů.


Masarykův okruh Brno – Autor: Hopfenbart, licence CC BY SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Start_Superbike_Weltmeisterschaft_2008_Brno.JPG
Podrobné informace

první závod 28. 9. 1930

 

Masarykův okruh se nachází v Brně, v městských částech Ostrovačice a Žebětín. Dnešní trasa byla vybudována v letech 1985–1987 jako náhrada starší, která fungovala od roku 1930. Historický okruh původně měřil přibližně 29 km, procházel obcemi Bosonohy, Nový Lískovec, Pisárky, Kohoutovice, Žebětín, Ostrovačice a Veselka a vedl po běžně používaných silničních úsecích. Během své existence byla trať několikrát upravována a postupně se zkrátila až na necelých 11 km. Budování původního okruhu začalo roku 1929, ve stejném roce dal tehdejší prezident Tomáš Garrigue Masaryk svůj souhlas k pojmenování okruhu na Masarykův. Inspirací k novému rozvržení areálu se stal německý závodní okruh Nürburgring. Po zahájení provozu nastoupilo významné období českých automobilových závodů, kterých se účastnili nejvýznamnější světoví závodníci (např. Louis Chiron či Tazio Nuvolari), a to včetně žen (poprvé v roce 1932 Francouzka Anne-Cécile Rose-Itierová).

Roku 1950 byly zahájeny motocyklové závody, od roku 1965 zařazené do mistrovství světa silničních motocyklů. Počátkem 80. let byl Masarykův okruh jediným přírodním okruhem v rámci mistrovství světa, proto se přesunul do kategorie mistrovství Evropy. Byly odstraněny nebezpečné objekty podél cesty a vybudovány podchody pro diváky. Od roku 1987 byl zahájen provoz nově vybudovaného autodromu u osady Kývalka s novou tratí, která měřila 5 394 m. Dnes je okruh provozován společností Autodrom Brno. Každoročně se zde koná závod mistrovství světa silničních motocyklů Grand Prix České republiky. Kromě automobilových a motocyklových soutěží se na trati pořádají také další akce, například cyklistický závod Velká cena Kola Svorada, závody na kolečkových lyžích, na koloběžkách aj.

Použité zdroje
FOLTÁN, Petr st. Brno. In: Moto.cz [online]. 22. 3 .2010 [cit. 4. 2. 2020]. Dostupné z: https://www.moto.cz/okruhy-a-historie/byvale-ceske-okruhy/74-brno.
OLŠANSKÝ, Milan. Prvních osm: Masarykův okruh 1930-1949. Brno: AGM-Gomola, [1995]. 96 s. ISBN 80-900594-6-5.
Autodrom Brno [online]. Copyright © 2020 Automotodrom Brno a.s. [cit. 4. 2. 2020]. Dostupné z: https://www.automotodrombrno.cz/.

2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.