Jazyk: CZ | Simple Czech | EN | RU
Most Duha v Bechyni

Most Duha v Bechyni

Most Duha v Bechyni je jedním z mála mostů v České republice, který slouží jak silniční, tak železniční dopravě.


ČTK/Veis David
Podrobné informace

Most Duha se nachází v jižních Čechách, nedaleko od Českých Budějovic, ve městě Bechyně. Město se může pochlubit jedním z mála mostů sdružujících silniční a železniční dopravu. Nese romantický název Duha (Bechyňská duha), příp. též Duhový most, protože připomíná oblouk, který duha v přírodě vytváří. Má devadesátimetrové rozpětí a výšku 38 metrů nad hladinou Lužnice. Po mostě vede silnice z Opařan do Týna nad Vltavou a stejně tak i první česká elektrifikovaná železniční dráha Tábor–Bechyně (v provozu od roku 1903).

Ve dvacátých letech 20. století existoval v blízkosti Bechyně jediný železniční most s nosností do tří tun, který však nestačil uspokojit vzrůstající potřeby dopravní obslužnosti v oblasti. Proto bylo rozhodnuto vybudovat přes řeku Lužnici nový most. Na jeho projektu začal 11. září 1924 pracovat inženýr Eduard Viktor a pro jeho realizaci bylo zvoleno nejužší místo údolí Lužnice. Více než 400 dělníků, z toho 14 montérů a strojníků, 17 kovářů a zámečníků, 56 tesařů a kolařů, 30 betonářů a zedníků začalo roku 1926 budovat most, který byl dokončen v létě 1928. Současně byla prodloužena i železniční trať a vystavěna silnice přes most až k opařanské výpadovce v Bechyni. Slavnostní zahájení provozu připadlo na 10. výročí vzniku Československa – 28. října 1928.

Most se pro svoji krásu stal motivem poštovní známky v hodnotě 5 K vydané 20. listopadu 1940. Je o něm také natočen dokumentární film Bechyňská Duha, který získal řadu ocenění. V červnu 2014 byl most prohlášen za národní kulturní památku.

 

Použité zdroje
ŠÍROVÁ-MOTYČKOVÁ, Kamila a ŠÍR, Jiří. Technické památky České republiky: mosty, železnice, přehrady, elektrárny, mlýny, opevnění, sklárny, doly a další. 1. vyd. Olomouc: Rubico, 2012. 206 s. Naše země. ISBN 978-80-7346-141-6.

2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.