Jazyk: CZ | Simple Czech | EN | RU
Otakar Ševčík

Otakar Ševčík

Houslista a věhlasný pedagog, který položil základy houslové techniky a sepsal čtyřdílnou hudebně-didaktickou metodiku. Vychoval tak tisíce houslistů po celém světě.


volné dílo, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=18350978
Podrobné informace

*22. 3. 1852 Horažďovice – 18. 1. 1934 Písek

Otakar Ševčík se narodil do rodiny učitele a regenschoriho Josefa Ševčíka, který jej od dětství učil zpívat, hrát na housle a klavír. V deseti letech odešel do Prahy studovat Akademické gymnázium. Byl jedním ze žáků Antonína Bennewitze a stal se i věhlasným pedagogem. Položil základy metodiky houslové techniky a vychoval tak tisíce houslistů. Pražskou konzervatoř absolvoval již po čtyřech letech a po absolutoriu se stal koncertním mistrem Salcburku a ve Vídni. Po koncertech v Praze přijal místo koncertního mistra orchestru Prozatímního divadla.

V letech 1875–1892 vyučoval na konzervatořích v Charkově a Kyjevě carského Ruska, kde napsal první dva opusy svého slavného novatorského díla: op. 1 Škola houslové techniky a op. 2 Škola smyčcové techniky. Následovala další opusová čísla až k op. 16. Ševčík sestavil cvičení prospěšná, v obecném smyslu, pro prstovou techniku studenta, bez vztahu k nějakému konkrétnímu dílu. Do té doby vyučování hry na nástroje většinou bylo na principu opakování po kantorovi.

Od roku 1892 Otakar Ševčík vyučoval na Pražské konzervatoři, kde mezi jeho žáky byli Jan Kubelík a Jaroslav Kocian, jejichž umělecké úspěchy mu získaly světový věhlas. Po odchodu svého učitele Antonína Bennewitze, byl Ševčík v roce 1901 jmenován ředitelem Antonínem Dvořákem vedoucím houslového oddělení a jeho pedagogická díla byla zavedena jako studijní materiál.

Po šesti letech sporů s vedením Pražské konzervatoře Ševčík školu opustil a usadil se v Písku, kde se kolem něho vytvořila celá kolonie zahraničních žáků. V roce 1909 byl jmenován vedoucím mistrovské školy na vídeňské konzervatoři, kde působil až do roku 1918. Na vrcholu své slávy třikrát jel ke krátkodobému působení do Ameriky v letech 1921, 1923, 1931–1932 a do Anglie v roce 1933. Jeho opus 1 Škola houslové techniky cvičí již více než 100 let houslisté po celém světě. Z jeho úprav českých nápěvů je nejznámější úprava lidové písně Holka modrooká.

Ve vydavatelství Editio Bärenreiter v roce 2018 byla vydána Škola smyčcové techniky Otakara Ševčíka v úpravě Tomáše Jamníka pro violoncello. Nová edice věrně reprodukuje Ševčíkovy původní záměry pro vyučování hry na housle a dává i violoncellistům možnost dále rozšiřovat své technické schopnosti.

 

Použité zdroje
NOPP, Viktor. Profesor Otakar Ševčík. Život a dílo. Brno 1948, 201 s.
ŠEVČÍK, Otakar. Sborník statí a vzpomínek. SNKLHU Praha 1953, 185 s.

2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.