Jazyk: CZ | Simple Czech | EN | RU

Téma: Příroda (16 záznamů)

Babiččino údolí

Údolí, kde je situován děj románu Babička Boženy Němcové, jedné z nejznámějších českých spisovatelek.

Boubínský prales

Prastarý hustý les nacházející se na Šumavě v okolí vrchu Boubín. Patří k oblastem, které jsou ponechány svému přirozenému vývoji v bezzásahové zóně.

Javoříčské jeskyně

Jeskyně s nejbohatší krápníkovou výzdobou v České republice.

Ještěd

Turisty vyhledávaná hora Ještědsko-kozákovského hřbetu, jeho nejvyšší vrchol. Je obzvlášť navštěvovaná v zimním období pro dobré podmínky k lyžování a jiným zimním sportům.

Kladská rašeliniště

Neobyčejně krásná krajina na západě České republiky. Díky unikátnímu biotopu je jednou z environmentalisticky nejcennějších částí chráněné krajinné oblasti Slavkovský les.

Koněpruské jeskyně

Dosud největší objevený a zpřístupněný jeskynní systém v Čechách, nachází se v chráněném území Český kras nedaleko hradů Křivoklát a Karlštejn.

Máchovo jezero

Jeden z nejznámějších a turisticky nejpopulárnějších rybníků v České republice.

Národní park a biosférická rezervace Krkonoše

Geologicky a botanicky unikátní pás česko-polského hraničního pohoří. Centrem oblasti je Vrchlabí. Od roku 1992 je lokalita vedena jako biosférická rezervace UNESCO.

Památné stromy

Oficiální označení pro mimořádně významné stromy, jejich skupiny nebo stromořadí. Vynikají svým vzrůstem, věkem nebo připomínají historické události a osobnosti.

Panská skála

Národní přírodní památka, jedinečná ukázka sloupcovitého rozpadu čediče a nejstarší chráněný geologický útvar na území České republiky.

Pavlovské vrchy

Malebné pohoří na jižní Moravě, známé mnohými skalními útvary, které je součástí CHKO (Chráněná krajinná oblast) Pálava. Vyznačuje se unikátní přírodou i kulturními památkami.

Pravčická brána

Největší evropská pískovcová skalní brána, symbol Národního parku České Švýcarsko.

Průhonický park

Zámecký park u zámku Průhonice v okrese Praha-západ s jedinečnou sbírkou rostlin i malebnou krajinou. Výstavbu rozsáhlého parku a kultivaci krajiny provedl na konci 19. století tehdejší majitel zámku hrabě Silva-Tarouca.

Radhošť

Nejzápadnější vrchol přesahující nadmořskou výšku 1 000 m v pohoří Moravskoslezské Beskydy. Už od pradávna byl spojován s tajemným slovanským bohem Radegastem, jehož socha je na něm umístěna.

Hora Říp

Památná hora, jedno z nejvýznamnějších míst a symbolů českých dějin.

Šárecké údolí

Údolí situované kolem Šáreckého potoka v Praze. Má několik částí, z nichž pro turisty je nejzajímavější část zvaná Divoká Šárka s krásnou přírodou a možnostmi horolezeckých aktivit.

Zobrazeno 1 - 16 záznamů
z celkového počtu 16

2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.