Jazyk: CZ | Simple Czech | EN | RU
Průmyslový palác v Praze

Průmyslový palác v Praze

Impozantní secesní stavba v pražských Holešovicích. V prostorách paláce probíhají výstavy, koncerty, módní přehlídky apod.


ČTK/Krumphanzl Michal
Podrobné informace

Průmyslový palác (od 50. let do roku 1990 nazývaný Sjezdový palác) se nachází ve východní části parku Stromovka v pražských Holešovicích. Byl postaven v roce 1891 podle návrhu českých architektů Bedřicha Münzbergera a Františka Prášila a stal se centrem Jubilejní zemské výstavy konané v témže roce v dnešním areálu Výstaviště Praha. Tato impozantní secesní prosklená ocelová stavba dobře reprezentuje vyspělost českého průmyslu na konci 19. století. Z té doby se dodnes dochoval vstupní portál se sochami významných českých techniků, který se nyní nachází na zadní straně budovy. Budova byla v letech 1952–1954 zrekonstruována podle projektu Pavla Smetany. V říjnu 2008 levé křídlo Průmyslového paláce shořelo. Dočasně je na jeho místě postavena mobilní hala, začátek rekonstrukce do původní podoby se předpokládá v roce 2020.

Ocelová konstrukce budovy váží 1100 tun, její nejvyšší bod je 51 m nad zemí. Objekt je rozdělen na tři části – Střední halu, Pravé křídlo a Levé křídlo, které zaujímají celkem 9 294 m2. V budově se konají akce nejrůznějšího druhu: výstavy, veletrhy či konference (např. Designblok, Svět knihy, Education Festival, Beauty Forum, Czech Online Expo a další).

Použité zdroje
ŠÍROVÁ-MOTYČKOVÁ, Kamila a ŠÍR, Jiří. Technické památky České republiky: mosty, železnice, přehrady, elektrárny, mlýny, opevnění, sklárny, doly a další. 1. vyd. Olomouc: Rubico, 2012. 206 s. Naše země. ISBN 978-80-7346-141-6.

2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.