Jazyk: CZ | Simple Czech | EN | RU
Samá voda, přihořívá, hoří!

Samá voda, přihořívá, hoří!

Rozšířená dětská hra pro dva či více hráčů doplněná tradičním dialogem. Narážky na hru se objevují také v každodenních rozhovorech dětí i dospělých.


Autor: Josef Mirovský
Podrobné informace

Samá voda je modifikace hry na schovávanou, při níž se neschovávají hráči, ale předměty. Schovaný předmět symbolizuje ukrytý poklad. Na začátku hry jeden z hráčů, který má roli moderátora, ukryje v předem stanoveném prostoru předmět, například nějakou sladkost jako bonbon apod. Ostatní hráči musí mít při ukrývání předmětu zavřené oči nebo odejít za roh či do jiné místnosti. Úkolem ostatních hráčů je schovaný předmět neboli poklad najít. Chodí tedy po vymezeném prostoru a hledají, přičemž jim moderátor napovídá podle toho, jak daleko od pokladu jsou. Smí však používat pouze ustálené slovní obraty:

„Samá voda“ (tj. „tam to rozhodně není“),

„přihořívá“ (tj. „blížíš se k úkrytu“) a

„hoří!“ (tj. „nalezl jsi úkryt“).

Nápovědu lze modifikovat a stupňovat za pomoci výrazů jako „oceány vody, moře vody, rybník, potůček, jiskřička, plamínek se rozhořívá“ a podobně, zcela podle fantazie moderátora. Vítězí hráč, který jako první ukrytý poklad najde. Nálezce se v dalším kole hry stává moderátorem.

Jednotlivé části nápovědy, zejména „samá voda“ a „přihořívá“, se často objevují v běžných hovorech jako narážka na hru a proces hledání. Frazém „samá voda“ se často používá jako reakce na omyl druhého nebo na neúspěšný pokus něco uhodnout, najít nebo vyřešit. Idiomatické „přihořívá“ se zase často objevuje v situacích, kdy se blíží (správné) řešení.

Použité zdroje
KAVKOVÁ, Alice. Retrohraní: přes 200 her z doby, kdy nebyly mobily. 1. vydání. Brno: CPress, 2019. 207 stran. ISBN 978-80-264-2787-2.
Samá voda. In: Lexikonher.cz [online] [cit. 11. 1. 2020]. Dostupné z: https://www.lexikonher.cz/hry-pro-deti/sama-voda
Samá voda. In: Hranostaj.cz [online] [cit. 11. 1. 2020]. Dostupné z: https://www.hranostaj.cz/hra1294

2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.