Jazyk: CZ | Simple Czech | EN | RU

Téma: Události (4 záznamů)

Muži 28. října

Pětice mužů, členů Národního výboru, 28. 10. 1918 vyhlásili v Praze existenci samostatného státu a převzali klíčové úřady. Jednalo se o představitele klíčových politických stran, kteří se v říjnu 1918 neúčastnili schůzky s představiteli československého odboje v Ženevě. Byli jimi Dr. Alois Rašín, Dr. František Soukup, Antonín Švehla, Jiří Stříbrný a Dr. Vavro Šrobár.

 

 

 

 

Plzeňské povstání 1953

Masové protesty občanů Plzně proti měnové reformě roku 1953. Početním zastoupením, rozsahem a radikalitou se jednalo o největší občanskou protirežimní demonstraci v Československu v 50. letech 20. století a o výraz krize komunistického systému.

Sametová revoluce

Série stávek, masových občanských protestů a happeningů z listopadu 1989. Revoluční hnutí mělo širokou podporu veřejnosti a vedlo k ukončení komunistického režimu. Své označení dostala revoluce podle zcela nenásilného charakteru mocenských změn.

Únorový puč 1948

Vynucená a násilná reorganizace vlády, přímo vedoucí ke komunistické diktatuře, kontrole tisku a politického života. Výchozí událost celého nedemokratického režimu let 1948–1989.

Zobrazeno 1 - 4 záznamů
z celkového počtu 4

2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.