Jazyk: CZ | Simple Czech | EN | RU

Most Legií

Most přes Vltavu v Praze, dokončený v roce 1901. Přes Střelecký ostrov spojuje Národní třídu s Malou Stranou.

Most Vysočina

Nejvyšší most na dálnici D1, byl postaven v roce 1978. Ve Velkém Meziříčí překonává údolí řeky Oslavy.

Jindřich Mošna

Herec a komik, z představitele malých rolí se vypracoval v jednoho z nejoblíbenějších komiků své doby. Proslavil se také jako zpěvák a autor písňových textů.

Motorová jednotka řady 814 (Regionova)

Motorová jednotka pro lehkou osobní přepravu na regionálních železničních tratích, rekonstruovaná z motorových vozů řady 810 a přípojných vozů řady 010. Rekonstrukce probíhaly v letech 2005–2012 a pomohly výrazně zvýšit kulturu cestování na českých železnicích.

Motorová lokomotiva řady 751

Dieselelektrická lokomotiva, poprvé vyrobená v roce 1964, určená zejména pro vozbu osobních, rychlíkových a lehčích nákladních vlaků. Díky univerzálnímu zaměření slouží jak na celostátních, tak na regionálních tratích.

 

Motorová lokomotiva řady 753 a 754

Dieselelektrická lokomotiva ČKD, známá mezi českou veřejností pod přezdívkou „brejlovec“. Tu si vysloužila díky výrazné obrubě čelních skel, která připomíná brýle. Od původního typu vzniklo několik dalších, technicky mírně odlišných řad.

 

Motorový vůz řady 810

Nejrozšířenější řada hnacích vozů na českých kolejích. Mezi roky 1973–1982 bylo dodáno 680 kusů. Protože počáteční závady byly často řešeny způsobem, jakým se spouštěl orchestrion v oblíbeném televizním seriálu Chalupáři, je nejznámější přezdívkou této řady „orchestrion“.

 

Motorový vůz řady 830 a 831

První větší čtyřnápravový dieselelektrický motorový vůz dodávaný Československým státním drahám po skončení druhé světové války. Díky svému bezmála šedesátiletému působení na českých železnicích se řada 830 a 831 stala jedním z nejdéle provozovaných železničních vozidel v Česku.

Motorový vůz řady 860

Typ motorových vozů, který se měl stát páteří lehké osobní dopravy, avšak nikdy nebyl sériově vyráběn. Jediné dva vyrobené prototypy byly v provozu mezi lety 1974 a 1998. Nerealizování sériové výroby bylo nahrazeno masivním rozšířením vozů řady 810, a to i na tratích, pro které nebyly konstruovány kapacitně ani výkonem .

 

Mozart a Praha

Slavný rakouský hudební skladatel pobýval v Praze několikrát. Zatímco při prvních návštěvách zažíval okamžiky triumfu, poslední Mozartova návštěva v roce 1791 byla trpkým rozčarováním.

 

 

Mráz M-1 Sokol

Populární československý letoun v období po druhé světové válce. Vydal se na propagační lety až do Kapského Města a do Melbournu.

Alois Mrštík

Spisovatel a dramatik, proslavil se zejména jako spoluautor dramatu Maryša, významným literárním počinem je také jeho románová kronika Rok na vsi.

Vilém Mrštík

Spisovatel, dramatik a literární kritik; v jeho díle lze objevit proměnu od realismu přes impresionismus a secesi až k ranému expresionismu. Je také autorem manifestu Bestia triumphans (1897) proti asanaci historického jádra Prahy.

Alfons Maria Mucha

Světoznámý malíř, grafik, návrhář a klíčový představitel secesního stylu (světově známého jako Art Nouveau). Nejvíce se proslavil užitým uměním ve Francii a v Americe byl uznáván jako největší světový dekorativní umělec.

Můra

Postava z českých pověr, která v noci nenechává lidi v klidu spát. V podobě drobného předmětu či hmyzu se na spícím člověku usadí, dusí jej a přivolává mu zlé sny.

Alois Musil

Český katolický kněz, teolog, biblista, orientalista, cestovatel, etnograf, geograf a spisovatel, nejvýznačnější evropský orientalista a arabista své doby.

Muzeum východních Čech v Hradci Králové

Muzejní instituce, která sídlí v unikátní budově od architekta Jana Kotěry. Byla navržena ve stylu moderny s prvky secese. Muzeum je jednou z městských dominant a kulturní památkou České republiky.

Muži 28. října

Pětice mužů, členů Národního výboru, 28. 10. 1918 vyhlásili v Praze existenci samostatného státu a převzali klíčové úřady. Jednalo se o představitele klíčových politických stran, kteří se v říjnu 1918 neúčastnili schůzky s představiteli československého odboje v Ženevě. Byli jimi Dr. Alois Rašín, Dr. František Soukup, Antonín Švehla, Jiří Stříbrný a Dr. Vavro Šrobár.

 

 

 

 

Josef Václav Myslbek

Nejvýznamnější český sochař 19. století a jedna z vůdčích osobností generace Národního divadla. Je považován za zakladatele českého novodobého sochařství, byl předním představitelem monumentálního realismu.

Josef Mysliveček

Skladatel a zvlášť významná osobnost pozdního evropského baroka a raného hudebního klasicismu. Působil převážně v Itálii, zkomponoval 28 oper, 10 oratorií, řadu symfonií, koncertů, overtur a množství komorní a chrámové hudby.

Zobrazeno 1021 - 1040 záznamů
z celkového počtu 1879

2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.