Jazyk: CZ | Simple Czech | EN | RU

Nová budova Národního muzea

Originální stavba vzniklá rozšířením původní budovy Peněžní burzy, která se stala progresivním a jedním z nejzajímavějších příkladů moderní architektury.

Narozeniny a jmeniny

Nejrozšířenější rodinné svátky v Česku. Oslavují výročí narození jedince (narozeniny) či jeho křestní jméno v den, kdy je uvedeno v kalendáři (jmeniny).

 

Nástěnné malby (hrad Karlštejn)

Významný evropský soubor středověkých nástěnných maleb, které vynikají svým rozsahem a vysokou kvalitou.

Naše země nevzkvétá

Začátek prvního novoročního projevu prezidenta Václava Havla, který reagoval na tradičně nepravdivá pozitivní tvrzení svých předchůdců z komunistické strany.

Naučné stezky

V České republice rozšířený druh turistických tras, po kterých jsou rozmístěny informační tabule se zajímavostmi o oblasti, kterou stezka prochází.

Zuzana Navarová

Jedna z nejvýraznějších umělkyň českého písničkářství. Oslovovala svou jedinečností, údernou silou sdělení, formou textů i přirozeným zpěvem. Velkou výsadou skladeb Navarové je jejich nadčasovost a ušlechtilost.

 

Josef Matěj Navrátil

Jeden z nejvýznamnějších českých malířů a dekoratérů, talentovaný krajinář, mistr drobného žánru a zátiší, ale i nástěnných maleb, ve své tvorbě propojil různé umělecké směry.

Nebát se a nekrást

Známý citát filozofa, sociologa a prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, částečně vystihující jeho politické a filozofické myšlenky.

Nebojsa

Postava z pohádek, prototyp mužského hrdiny, který se ničeho nezalekne.

 

Václav Neckář

Český zpěvák proslulý svým dramatickým šansonovým zpěvem a pohybovými kreacemi na jevišti. Legenda české popové i rockové scény. Mezi jeho největší hity patří Lékořice, Stín katedrál, Dr. Dam di Dam a Půlnoční.

 

 

Petr Nečas

předseda vlády mezi lety 2010–2013

Negrelliho viadukt

Nejdelší most přes řeku Vltavu v Praze. Přes Karlín a ostrov Štvanice spojuje pražské Masarykovo nádraží s městskou čtvrtí Bubny.

Nejstarší česká věta

První ucelená věta v češtině. Pochází z počátku 13. století a stojí v Zakládací listině litoměřické kapituly. Týká se majetkových záležitostí a ilustruje stav středověkého jazyka i práva.

Nejvyšší kontrolní úřad

Nezávislý orgán pro kontrolu hospodaření se státním majetkem, kontrolu zadávání státních zakázek a plnění státního rozpočtu.

Němá éra českého filmu (1898–1930)

Období spjaté s počátky české kinematografie, zahrnující první tři desetiletí původní české filmové tvorby. Film se omezoval na pouhý obrazový záznam bez mluveného slova. Čechy se staly šestou zemí na světě, kde začala vznikat původní němá filmová tvorba.

Němci v Česku

Jedna z etnických menšin České republiky, která zahrnuje české, moravské a slezské Němce. Od 20. století se vžil termín sudetští Němci, který mívá v souvislosti s nacismem negativní zabarvení.

Božena Němcová

Česká spisovatelka považovaná za zakladatelku novodobé české prózy. Svým vypravěčským uměním uchvátila několik generací čtenářů. Její podobiznu lze nalézt na české pětisetkorunové bankovce.

Jan Němec

Český režisér, scénárista, dokumentarista, herec, filmový producent, skladatel filmové hudby, pedagog. Patří k nejvýraznějším a nejprovokativnějším tvůrčím osobnostem československé nové vlny.

Jan Nepomucký (český světec)

Kněz a generální vikář pražského arcibiskupa, v důsledku mučednické smrti prohlášen za svatého. Patří mezi nejvýznamnější světce českých zemí.

Jan Neruda

Spisovatel a básník, do dějin české literatury se zapsal především jako autor Povídek malostranských (1878) a několika básnických sbírek. Představoval vůdčí osobnost generace Májovců, která se přihlásila k odkazu K. H. Máchy v roce 1858 almanachem Máj.

Zobrazeno 1061 - 1080 záznamů
z celkového počtu 1879

2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.