Jazyk: CZ | Simple Czech | EN | RU

Karel Havlíček Borovský

Básník, novinář, politik a autor epigramů, zakladatel české žurnalistiky a literární kritiky. U svých vrstevníků se těšil velké úctě. Jeho literární dílo není obsáhle, ale přes zdánlivou jednostrannost významné.

Bořivoj I.

První historicky doložený český kníže z rodu Přemyslovců. Přijal křest a položil základy českého středověkého státu.

Bořivoj II.

Český kníže v letech 1100–1107 a 1117–1120. Jeho vláda znamenala počátek dlouhého období bojů o trůn mezi Přemyslovci, do kterých ve stále větší míře zasahovali římští panovníci.

Eva Bosáková

Jedna z největších postav československé sportovní gymnastiky, čtyřnásobná olympijská medailistka a dvojnásobná mistryně světa.

Botasky

Česká značka sportovní obuvi, dlouhá léta oceňovaná na domácím a zahraničním trhu. O její oblibě svědčí i to, že se tento název vžil jako obecné pojmenování sportovních bot.

Boubínský prales

Prastarý hustý les nacházející se na Šumavě v okolí vrchu Boubín. Patří k oblastem, které jsou ponechány svému přirozenému vývoji v bezzásahové zóně.

Dělostřelecká tvrz Bouda

Jedna z pěti stavebně dokončených dělostřeleckých tvrzí budovaných v rámci československého meziválečného opevnění. Jako jediná se dochovala v téměř původní podobě. Nachází se v nejjižnější části Orlických hor, zhruba 6 km od města Králíky.

Vladimír Boudník

Grafik, malíř, představitel aktivní a strukturální grafiky, jeden z nejnadanějších českých umělců. Obohatil české moderní umění o nový umělecký směr, tzv. explosionalismus.

Hrad Bouzov

Hrad v Olomouckém kraji, přibližně 30 km severozápadně od Olomouce. Pro svůj romantický vzhled, vzešlý z přestavby z konce 19. století je jedním z nejoblíbenějších a nejnavštěvovanějších hradů v České republice.

Emanuel Bozděch

Dramatik a dramaturg proslulý svými historickými hrami. Věnoval se také překladům a do českého repertoáru vnesl konverzační veselohru.

Boží muka

Označení pro drobné sakrální památky v krajině. Mají podobu sloupu nesoucího reliéf či drobný obraz s náboženským výjevem.

Bramborový salát

Oblíbené české jídlo nejen jako součást slavnostní štědrovečerní večeře.

Petr Brandl

Malíř, čelný představitel českého vrcholného baroka, jehož práce jsou považovány za jeden z vrcholů českého barokního malířství.

Braník (pivovar)

České pivo s více než stoletou tradicí. V současnosti je vyráběno pivovarem Staropramen na pražském Smíchově.

Bratři Jiří a Otto Bubeníčkovi

Čeští tanečníci, zakladatelé Les Ballets Bubeníček. Jiří je uznávaným choreografem moderního baletu a Otto působí jako scénograf a kostýmní výtvarník.

Bratři Ebenové

Česká hudební skupina, kterou tvoří synové skladatele Petra Ebena – Marek, David a Kryštof. Vyznačuje se specifickým jemným zvukem s prvky folku, country, šansonu či rockové hudby a nápaditými texty.

Studio Bratři v triku

Významné studio kresleného filmu, úzce spjaté s tzv. českou školou animovaného filmu. Je nejstarším a největším českým studiem svého druhu a jeho tvorba je vysoce oceňována i v zahraničí.

Braunův betlém

Monumentální a jedinečné sochařské dílo Matyáše Bernarda Brauna a jeho dílny, jež je považováno za jedno z vrcholných děl baroka a je vytvořeno bezprostředně v přírodě.

Stanislav Brebera

Český fyzik a chemik. Spoluvynálezce Semtexu, plastické trhaviny oranžové barvy, patřící k nejznámějším českým výrobkům, která našla uplatnění jak v civilním, tak vojenském sektoru.

Jana Brejchová

Slavná filmová a divadelní herečka evropského formátu, největší česká filmová hvězda druhé poloviny 20. století. Pro svou krásu a charisma byla často nazývána „česká Bardotka“.

Zobrazeno 141 - 160 záznamů
z celkového počtu 1879

2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.