Jazyk: CZ | Simple Czech | EN | RU

Adriaen de Vries

Významný nizozemský sochař a architekt období manýrismu, působil v Praze na dvoře císaře Rudolfa II. Svou tvorbou předznamenal nástup baroka.

Vršovci

Rod českých velmožů, jehož členové v 10.–12. století významně ovlivňovali dějiny českého státu. Jsou popisováni jako jedni z úhlavních nepřátel Přemyslovců v období raného středověku.

Ája Vrzáňová

*16. 5. 1931 Praha – 30. 7. 2015 New York

Legenda československého krasobruslení, dvojnásobná mistryně světa, čtyřnásobná mistryně Československa a mistryně Evropy. Proslavila se vysokými skoky a rychlými piruetami.

Všesokolské slety

Masové tělocvičné setkání, které tvoří vrchol tělocvičné činnosti sokolské organizace. Konají se od roku 1882, poslední slet se uskutečnil v roce 2018.

Děd Vševěd

Pohádková postava, jež dokáže díky svým znalostem odpovědět na těžko zodpověditelné otázky.

Milan Vyhnálek

Australský podnikatel českého původu. Věnoval se sýrařství a chovu hovězího dobytka, ale také mecenášské činnosti. V Tasmánii vybudoval prosperující sýrařskou továrnu LACTOS a naučil Australany vyrábět a jíst kvalitní sýry.

 

Ladislav Vychodil

Český scénograf a pedagog trvale působící na Slovensku a reprezentující československou scénografii po celém světě.

 

Vykání

Jazykový prostředek vyjadřující úctu užitím druhé osoby množného čísla (vy) pro osobu jedinou – např. Jak se máte? Obvykle se takto obracíme k hierarchicky výše postaveným. K vykání se váží i příslušné pozdravy a oslovení.

Výrobce letadel Beneš-Mráz

Výrobce letadel v meziválečném a poválečném Československu. Jeho sídlem byla Choceň a specializací výroba cvičných a sportovních letounů.

Výstaviště v Brně

Pozoruhodný výstavní areál, který představuje velmi zdařilý a ucelený příklad české moderní architektury.

Vyšebrodský klášter

Cisterciácký klášter ve městě Vyšší Brod se zachovalým gotickým jádrem a významnými uměleckými sbírkami, jediný dosud fungující cisterciácký klášter v Čechách.

 

Vyšehradský hřbitov a hrobka Slavín

Významná památka české funerální kultury. Od konce 19. století považovaná za pohřebiště národní elity. Svým významem tvoří českou paralelu k moskevskému Novoděvičímu hřbitovu nebo pařížskému hřbitovu Pére - Lachaise.

VZLUSAT-1

V pořadí sedmá česká (československá) družice a první česká nanodružice. V provozu je od roku 2017, byla projektována pro měření koncentrace kyslíku v atmosféře a snímání kosmické radiace.

Petr Wajsar

Skladatel, hudebník a textař. „Pravověrný rocker“ a „janáčkovec“ s klasickým hudebním vzděláním, jehož tvorba se pohybuje na pomezí několika hudebních žánrů.

Walter Junior

Nejprodávanější model pražské továrny Walter. Byl vyráběn dle licence Fiatu 508.

Walter Lord a Walter Princ

Poslední automobily vyráběné pražskou továrnou Walter.

Walter Super 6 a Walter Super 6B

Luxusní automobily továrny Walter. Závodní varianty se staly nejrychlejšími vozy meziválečného Československa.

Walter WZ / WIZ / WIZI

První poválečný vůz továrny Walter.

Bohdan Warchal

Český houslista, dirigent a pedagog polského původu působící na Slovensku, zakladatel Slovenského komorního orchestru.

Jiří Weil

Prozaik, publicista a překladatel, který se ve své tvorbě soustředil především na vztah jedince a totalitní moci, zvláště v období druhé světové války.

Zobrazeno 1781 - 1800 záznamů
z celkového počtu 1879

2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.