Jazyk: CZ | Simple Czech | EN | RU

Jan Weiss

Prozaik, jehož tvorba se pohybuje na rozhraní psychologické a fantastické literatury. Často bývá uváděn jako jeden ze zakladatelů české sci-fi.

Jan Werich

Divadelní a filmový herec, režisér, scenárista, dramatik a spisovatel. Tvořil autorskou dvojici s Jiřím Voskovcem, se kterým působili během 20. a 30. let 20. století v Osvobozeném divadle, a později s Miroslavem Horníčkem.

Antonín Wiehl

Český architekt, stavitel a mecenáš, který položil základy památkové péče v Čechách.

Wiehlův dům

Jedna z nejpozoruhodnějších novorenesančních staveb v Praze. Vyniká svými umělecky bohatými fasádami, výtvarnou výzdobou a uměleckoprůmyslovými detaily interiéru.

Ernst Wiesner

Jeden z nejvýznamnějších brněnských architektů meziválečného období, od roku 1939 žil a pracoval ve Velké Británii.

Otto Wichterle

Světově známý český vědec, vynálezce měkkých kontaktních čoček a silonu. Zakladatel Ústavu makromolekulární chemie Akademie věd České republiky.

Wilhelm Horn

Průkopník fotografie, vydavatel prvního specializovaného fotografického časopisu a majitel prvního obchodu s fotografickou technikou ve střední Evropě.

Zikmund Winter

Prozaik a historik, jeden ze zakladatelů české kulturní historie. Ve své tvorbě se zaměřoval na zobrazení konfliktů na pozadí historických kulis.

Jiří Wolker

Básník, prozaik, překladatel a publicista, vůdčí představitel tvůrců tzv. proletářské poezie a generace nastupující po 1. světové válce obecně.

Z 4

První československý automobil s pohonem předních kol.

Za komunistů / Za socialismu bylo lépe

Fráze označující nostalgii po komunistickém režimu a jeho údajných přednostech oproti období po roce 1989.

Zabijačka

Rituální porážka domácího prasete na českém venkově.

 

Hana Zagorová

Mimořádně populární česká zpěvačka s jedinečnou barvou hlasu a osobitým pěveckým projevem. Mezi její největší hity patří Bludička Julie, Já se vznáším, Maluj zase obrázky nebo písně s Petrem Rezkem a dvojicí Stanislav Hložek – Petr Kotvald.

Zahrádkářství

Volnočasová činnost na zahradě v zahrádkářské osadě nebo na pozemku kolem rekreačního irodinného domku. V Česku je oblíbené také díky propojenosti s dalšími volnočasovými aktivitami, například s chatařením nebo chalupařením.

 

Jan Zahradníček

Český básník, překladatel a spisovatel, čelný představitel spirituální poezie 30. let a vrcholný představitel české katolické poezie.

Zámek Lány

Zámecký komplex, jenž slouží jako prezidentské sídlo a dodnes je symbolem idejí demokratické republiky Tomáše Garrigua Masaryka.

Západočeské lázně

Soubor lázeňských letovisek v severní části západních Čech. Jeho základem je světoznámý západočeský lázeňský trojúhelník (Karlovy Vary, Mariánské Lázně, Františkovy Lázně), jemuž sekunduje trojice menších lázní – Jáchymov, Lázně Kynžvart a Kyselka.

Zápor

Specifické způsoby negace tvrzení, které je v češtině možné kumulovat a vytvářet zápor dvojitý či dokonce násobný. Na rozdíl od mnoha jazyků se v češtině však při dvojitém záporu nedochází k vzájemné negaci a význam zůstává stále záporný.

Antonín Zápotocký

Československý sociálnědemokratický a komunistický funkcionář. Odborový předák. Předseda československé vlády a druhý prezident socialistického Československa. 

Josef Zasche

Významný architekt a urbanista německého původu, působící převážně v Čechách v první polovině 20. století.

Zobrazeno 1801 - 1820 záznamů
z celkového počtu 1879

2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.