Jazyk: CZ | Simple Czech | EN | RU
Česká husa chocholatá

Česká husa chocholatá

České národní plemeno hus, které vzniklo šlechtěním z české husy. Jako samostatné bylo uznáno v roce 1988 a o několik let později bylo zařazeno i do evropského seznamu plemen drůbeže.


Domestic Goose. Autor: Noodle snacks, licence CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Domestic_Goose.jpg#/media/File:Domestic_Goose.jpg
Podrobné informace

Česká husa chocholatá je českým národním plemenem hus vyšlechtěným z českých hus na počátku 70. let 20. století. Výchozím materiálem pro šlechtění byly vybrané české husy s malou chocholkou, které se v populaci českých hus občas objevují. Na upevnění a zvýraznění tohoto znaku se zaměřila menší skupina chovatelů z okresu Rychnov nad Kněžnou a šlechtitelský proces byl úspěšně ukončen uznáním nového samostatného plemene v roce 1988. O několik let později pak byla uznána také standardovou komisí Evropského chovatelského svazu a je evidována v evropském seznamu plemen drůbeže. Část chovů je zařazena do kategorie genetických zdrojů.

Na rozdíl od české husy je chocholatá asi o 1 kg těžší, ale stejně nenáročné plemeno silné konstituce, výborně přizpůsobené tvrdším klimatickým podmínkám středoevropského regionu. Má široký, nepříliš hluboký trup, výraznou chocholku a velmi bohaté bílé peří. Průměrná hmotnost mladých houserů je 5 kg a mladých hus 4 kg. Vlastnosti plemene a jeho nároky na chovatelské podmínky jsou zcela shodné s Českou husou. Právě pro výborné užitkové vlastnosti a atraktivní vzhled si toto plemeno získává stále nové obdivovatele a postupně se rozšiřuje do dalších chovů. Tím se zabývají zatím výhradně chovatelé v drobných chovech. Ačkoli přesné údaje o počtu českých chocholatých hus neexistují, základ jejich populace dlouhodobě tvoří chovy genetických zdrojů a předpokládá se, že žijících jedinců je zhruba 100.

Použité zdroje
UHER, Milan. Husa česká chocholatá a její chov. In: iFauna.cz [online]. 31. 12. 2009 [cit 25. 8. 2020]. Dostupné z: https://www.ifauna.cz/drubez/clanky/r/detail/178/husa-ceska-chocholata-a-jeji-chov/

2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.