Jazyk: CZ | Simple Czech | EN | RU

Téma: Geografie (63 záznamů)

Babiččino údolí

Údolí, kde je situován děj románu Babička Boženy Němcové, jedné z nejznámějších českých spisovatelek.

Berounka

Nejdelší levostranný přítok Vltavy nacházející se v západní části České republiky a vznikající ve městě Plzeň soutokem řek Mže a Radbuza. Protéká také v blízkosti hradu Karlštejn.

Beskydy

Typ pohoří typický pro středoevropské Karpaty, jenž je v České republice zastoupen Moravskoslezskými Beskydy. Tato pohoří se dají najít také v Polsku, na Slovensku a Ukrajině.

Biosférická rezervace Bílé Karpaty

Chráněná krajinná oblast na východě České republiky na hranicích se Slovenskem. Návštěvníky zaujme nejen krásnou přírodou s vysokou pestrostí fauny a flóry, hlavně orchidejí, ale také možnostmi poznávání folkloru v místních obcích.

Blaník

Vrchol v oblasti středních Čech, známý svou spojitostí s legendou o svatém Václavovi, který v jeho útrobách čeká, aby se se svým vojskem mohl objevit a pomoci českému národu v době, kdy mu bude nejhůře. Z úpatí hory pochází i jeden ze základních kamenů Národního divadla.

Boubínský prales

Prastarý hustý les nacházející se na Šumavě v okolí vrchu Boubín. Patří k oblastem, které jsou ponechány svému přirozenému vývoji v bezzásahové zóně.

Čelákovičtí upíři

Kosterní nálezy v obci Čelákovice (okres Praha-východ) pocházející ze 13.–14. století, které byly mylně považovány za pozůstatky protivampyrických opatření na středověkém pohřebišti. Jedná se o pohřebiště lidí, jež neměli nárok na obvyklý pohřeb.

Čertovo jezero

Velké ledovcové jezero nacházející se na Šumavě. Je opředeno mnoha pověstmi. Stejně jako Černé jezero ho lze najít na svahu Jezerní hory.

České granáty

Polodrahokamy pocházející z oblasti Českého středohoří specifické intenzivní temně červenou barvou. Od 19. století jsou považovány za mineralogický symbol Čech a českého šperkařství.

České středohoří

Turisty oblíbené vulkanické pohoří v Podkrušnohorské oblasti v severních Čechách, jehož součástí je chráněná krajinná oblast České středohoří.

Český kras

Jedna z největších krasových oblastí v České republice. Nachází se ve Středočeském kraji a kromě překrásných krasových útvarů je známá také jako významné naleziště fosilií.

Český ráj

Malebné území v Pojizeří, lákající turisty velkým množstvím kulturních i přírodních památek. Nacházejí se v něm například Prachovské skály nebo známý český hrad Trosky.

Dyje

Nejdelší přítok řeky Moravy, tekoucí přes malebnou krajinu Národního parku Podyjí. Nachází se na území jižní Moravy a severu Rakouska.

Endemity Čech

Organismy, které se přirozeně vyskytují jen na území Česka, případně zasahující svým výskytem do přilehlých oblastí Moravy. Mnoho českých endemitů patří ke glaciálním reliktům a má hybridní původ.

Endemity Moravy

Organismy vyskytující se přirozeně jen na území Moravy, východní části České republiky, která je podobně jako Čechy domovem mnoha jedinečných taxonů rostlin a živočichů.

Endemity Vysokých Sudet

Organismy vyskytující se v horách na severu České republiky. Vysoké Sudety (známé také pod názvem Krkonošsko-jesenická subprovincie) zahrnují pohoří Krkonoše, Hrubý Jeseník a Králický Sněžník a jsou oblastí České republiky s nejvyšším počtem endemických taxonů. Ty patří ke glaciálním reliktům.

Javoříčské jeskyně

Jeskyně s nejbohatší krápníkovou výzdobou v České republice.

Ještěd

Turisty vyhledávaná hora Ještědsko-kozákovského hřbetu, jeho nejvyšší vrchol. Je obzvlášť navštěvovaná v zimním období pro dobré podmínky k lyžování a jiným zimním sportům.

Kladská rašeliniště

Neobyčejně krásná krajina na západě České republiky. Díky unikátnímu biotopu je jednou z environmentalisticky nejcennějších částí chráněné krajinné oblasti Slavkovský les.

Koněpruské jeskyně

Dosud největší objevený a zpřístupněný jeskynní systém v Čechách, nachází se v chráněném území Český kras nedaleko hradů Křivoklát a Karlštejn.

Zobrazeno 1 - 20 záznamů
z celkového počtu 63

2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.