Údolí, kde je situován děj románu Babička Boženy Němcové, jedné z nejznámějších českých spisovatelek.
Nejdelší levostranný přítok Vltavy nacházející se v západní části České republiky a vznikající ve městě Plzeň soutokem řek Mže a Radbuza. Protéká také v blízkosti hradu Karlštejn.
Typ pohoří typický pro středoevropské Karpaty, jenž je v České republice zastoupen Moravskoslezskými Beskydy. Tato pohoří se dají najít také v Polsku, na Slovensku a Ukrajině.
Chráněná krajinná oblast na východě České republiky na hranicích se Slovenskem. Návštěvníky zaujme nejen krásnou přírodou s vysokou pestrostí fauny a flóry, hlavně orchidejí, ale také možnostmi poznávání folkloru v místních obcích.
Vrchol v oblasti středních Čech, známý svou spojitostí s legendou o svatém Václavovi, který v jeho útrobách čeká, aby se se svým vojskem mohl objevit a pomoci českému národu v době, kdy mu bude nejhůře. Z úpatí hory pochází i jeden ze základních kamenů Národního divadla.
Prastarý hustý les nacházející se na Šumavě v okolí vrchu Boubín. Patří k oblastem, které jsou ponechány svému přirozenému vývoji v bezzásahové zóně.
Kosterní nálezy v obci Čelákovice (okres Praha-východ) pocházející ze 13.–14. století, které byly mylně považovány za pozůstatky protivampyrických opatření na středověkém pohřebišti. Jedná se o pohřebiště lidí, jež neměli nárok na obvyklý pohřeb.
Velké ledovcové jezero nacházející se na Šumavě. Je opředeno mnoha pověstmi. Stejně jako Černé jezero ho lze najít na svahu Jezerní hory.
Polodrahokamy pocházející z oblasti Českého středohoří specifické intenzivní temně červenou barvou. Od 19. století jsou považovány za mineralogický symbol Čech a českého šperkařství.
Turisty oblíbené vulkanické pohoří v Podkrušnohorské oblasti v severních Čechách, jehož součástí je chráněná krajinná oblast České středohoří.
Jedna z největších krasových oblastí v České republice. Nachází se ve Středočeském kraji a kromě překrásných krasových útvarů je známá také jako významné naleziště fosilií.
Malebné území v Pojizeří, lákající turisty velkým množstvím kulturních i přírodních památek. Nacházejí se v něm například Prachovské skály nebo známý český hrad Trosky.
Nejdelší přítok řeky Moravy, tekoucí přes malebnou krajinu Národního parku Podyjí. Nachází se na území jižní Moravy a severu Rakouska.
Organismy, které se přirozeně vyskytují jen na území Česka, případně zasahující svým výskytem do přilehlých oblastí Moravy. Mnoho českých endemitů patří ke glaciálním reliktům a má hybridní původ.
Organismy vyskytující se přirozeně jen na území Moravy, východní části České republiky, která je podobně jako Čechy domovem mnoha jedinečných taxonů rostlin a živočichů.
Organismy vyskytující se v horách na severu České republiky. Vysoké Sudety (známé také pod názvem Krkonošsko-jesenická subprovincie) zahrnují pohoří Krkonoše, Hrubý Jeseník a Králický Sněžník a jsou oblastí České republiky s nejvyšším počtem endemických taxonů. Ty patří ke glaciálním reliktům.
Turisty vyhledávaná hora Ještědsko-kozákovského hřbetu, jeho nejvyšší vrchol. Je obzvlášť navštěvovaná v zimním období pro dobré podmínky k lyžování a jiným zimním sportům.
Neobyčejně krásná krajina na západě České republiky. Díky unikátnímu biotopu je jednou z environmentalisticky nejcennějších částí chráněné krajinné oblasti Slavkovský les.
Dosud největší objevený a zpřístupněný jeskynní systém v Čechách, nachází se v chráněném území Český kras nedaleko hradů Křivoklát a Karlštejn.
2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy
Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.
Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.