Jazyk: CZ | Simple Czech | EN | RU

Téma: Identita (17 záznamů)

Ferda Mravenec

Kreslená postava z českého komiksu, filmových seriálů a knih. Jejím autorem je spisovatel a ilustrátor Ondřej Sekora.

Franz Kafka

Jeden z nejznámějších pražských německy píšících spisovatelů 20. století. Bývá pokládán za předchůdce existenciální a absurdní literatury.

Katedrála sv. Víta

Největší a nejvýznamnější chrám v České republice, dominanta Pražského hradu a jeden ze symbolů české státnosti, v němž byli tradičně korunováni a pohřbíváni čeští králové.

Koncentrační tábor Lety

Bývalý tábor v dnešním okrese Písek, který byl roku 1940 původně zřízen jako pracovní, a to především pro romské obyvatele a další „potulné osoby“. Později během druhé světové války fungoval jako koncentrační tábor.

Lidové noviny

Deník, do kterého přispívala řada významných osobností české kultury a politiky. Největší slávě se noviny těšily v období meziválečného Československa.

Modrotisk

Tradiční ruční technika potisku textilií s drobnými bílými vzory na typicky modrém podkladě. Od roku 2018 je součástí nehmotného kulturního dědictví UNESCO.

Němci v Česku

Jedna z etnických menšin České republiky, která zahrnuje české, moravské a slezské Němce. Od 20. století se vžil termín sudetští Němci, který mívá v souvislosti s nacismem negativní zabarvení.

Osvobozené divadlo

Centrum české divadelní avantgardy 20. a 30. let 20. století. Vzniklo z iniciativy režisérů Jindřicha Honzla a Jiřího Frejky jako sekce sdružení  Devětsil v zimě roku 1925. V době hospodářské krize patřilo díky tvorbě autorsko-hereckého tandemu Voskovce a Wericha k nejnavštěvovanějším divadlům v republice .  

Pivo

Kvašený alkoholický nápoj z chmele, kolem jehož výroby, pečlivého ošetření i způsobů čepování se zformovala svébytná česká pivní kultura.

Romové v Česku

Jedna z etnických menšin České republiky, která se dlouhodobě potýká s diskriminací. Po boku českých obyvatel žije od počátku 15. století.

Ruská emigrace v Česku

Emigrace ruského obyvatelstva do českých zemí, kterou lze ve 20. století rozdělit do několika významných vln: 1918–1922, etapa po druhé světové válce, 60. a 80. léta a období po roce 1989.

Sokol

První česká tělocvičná organizace působící v Čechách i na Moravě a díky českým emigrantům a sokolské misi v celé Evropě a Severní Americe. V rámci české kultury mělo hnutí národotvorný význam a stalo se součástí české identity.

Sokolský kroj

Tradiční historizující oděv oblékaný členy sokolského hnutí při slavnostních příležitostech. Skládá se ze sokolského saka, tzv. kajdy s čamarovou šňůrou, červené košile a rajtek či sukně.

Soutěže královen krásy a Miss

Soutěže specializující se na ženskou krásu, oblíbené zejména v 60. a 90. letech 20. století. Vzešla z nich řada úspěšných českých modelek, populárních televizních moderátorek a podnikatelek. V roce 2006 Miss České republiky Taťána Kuchařová zvítězila jako první Češka též na Miss World.

České patronství svatého Víta

Svatý Vít, pocházející údajně ze Sicílie, se postupem času stal oblíbeným světcem v Čechách a patronem českých zemí. Jeho rameno je údajně uchováno v katedrále svatého Víta na Pražském hradě.

Josef Švejk

Fiktivní postava z děl Jaroslava Haška, především ze čtyřdílného románu Osudy dobrého vojáka Švejka (1921–1923), která vstoupila do české kulturní tradice. Jeho nejznámější výtvarné zpodobnění pochází od ilustrátora Josefa Lady.

Zabijačka

Rituální porážka domácího prasete na českém venkově.

 

Zobrazeno 1 - 17 záznamů
z celkového počtu 17

2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.