Malé plastové výlisky, nejčastěji ve tvaru písmene C. Během 80. let 20. století se v Československu staly předmětem dětské sběratelské mánie, možná i díky jejich nedostatku. V roce 1984 jejich kult umocnil zpěvák Michal David písní Céčka, sbírá céčka.
Velmi staré kravské plemeno, které je dnes zařazeno mezi kriticky ohrožené druhy. Celkový počet žijících krav tohoto plemene je v současnosti asi pouhých 100 kusů.
Původní české plemeno hus, které je vhodné zejména pro menší chovy. Přes hrozbu zániku plemene kvůli křížení s ostatními plemeny byla česká husa v 80. letech 20. století zachráněna. Část chovu je zařazena do genových zdrojů hospodářských plemen.
České národní plemeno hus, které vzniklo šlechtěním z české husy. Jako samostatné bylo uznáno v roce 1988 a o několik let později bylo zařazeno i do evropského seznamu plemen drůbeže.
Původní české krajové plemeno slepic. Hospodářsky významné nosné plemeno, které bylo chovatelskou a spolkovou činností na počátku 20. století zachráněno před zánikem.
Mohutné koňské plemeno, které je často využíváno v agroturistice a ekologickém zemědělství. Na rozdíl od původního belgického koně je českomoravský menší, avšak stále dobře osvalený.
České národní psí plemeno, kříženec německého ovčáka s karpatským vlkem. První pokus o křížení byl proveden v roce 1958 u pohraniční stráže. Po rozdělení Československa převzala patronaci nad plemenem Slovenská republika.
Lovecký pes, řadí se mezi česká národní plemena. Dříve byl označován jako „český pes“a nejspíše je nejstarší rasou hrubosrstých ohařů v Evropě. Pro ochranu tohoto plemene vznikl patrně také nejstarší český kynologický spolek.
České národní plemeno psů, kříženec feny slovenského čuvače a černobílého tažného psa neznámého původu. První štěňata se narodila v roce 1977, dnes je početným a oblíbeným plemenem, hodícím se do českých horských a podhorských oblastí.
Malý sportovní kůň chovaný v České republice v posledních asi 20 letech. Jeho plemenná kniha byla založena v roce 2000 a dnes žije přibližně 750 zástupců tohoto plemene.
České národní psí plemeno, začalo být šlechtěno v roce 1954 pro pokusné účely, dnes je oblíbeným domácím společníkem. Patří mezi první tvory, u nichž byla v Česku provedena transplantace ledviny.
Původní české koňské plemeno mohutné tělesné stavby, které tvoří asi polovinu z celkové populace koní v České republice. V roce 2014 bylo evidováno asi 19 000 zástupců tohoto plemene.
České národní plemeno psů, první české plemeno uznané Mezinárodní kynologickou federací. Vznikl křížením skotského teriéra se sealyhamským teriérem. Jeho chov se úspěšně rozvíjí i v zahraničí.
Sběratelství nálepek ze zápalkových krabiček, zpopularizované zejména po druhé světové válce. Jeho tradice v českých zemích sahá do 30. let 19. století, tedy dále než zájem o poštovní známku. Předností je tradice pestrého sortimentu nálepek na obalech českých zápalek.
Soubor sušených rostlin, založených do archu a opatřený štítky s popisem. V Česku je jeho sestavení obvyklou součástí výuky biologie ve škole a především v minulosti byl oblíbeným dárkem. Jeho využití je dnes již výhradně sběratelské.
Oblíbený tradiční koníček. Houby se hledají, sbírají, zpracovávají pro kuchyni, především pro potěšení a relaxaci, nikoli kvůli nutnosti obstarání obživy, i když představují vítané zpestření českého jídelníčku. Obvykle jde o aktivitu plánovanou a cílenou, lidé chodí do lesa vybaveni košíky a dalšími pomůckami a lesy prohledávají opravdu důkladně.
Tradiční volnočasové aktivity spočívající v trávení volného času v rekreačním objektu. Rozdíl mezi těmito dvěma druhy rekreace spočívá v povaze objektů a odlišné historii obou hnutí.
České národní plemeno psů spjaté s románem Aloise Jiráska Psohlavci a k němu patřícími ilustracemi Mikoláše Alše. Je střední velikosti, klidný a přátelský černé barvy, výborný strážce a záchranář, lze ho považovat za součást kulturního dědictví.
V Česku hojně rozšířená a tradiční činnost, spočívá ve vlastnictví zvířat pro hospodářské nebo zájmové využití. V zájmovém chovatelství převládají psi, a proto jsou Češi nazýváni národem pejskařů. Záchraně ohrožených druhů pomáhá na českém území přes deset zoologických zahrad.
Menší skupina spjatá společnými zájmy, která se pravidelně schází ke společné činnosti či tvorbě, používáno především pro dětský zájmový kurz,kterým si díky jeho dlouhé tradici prošlo plno českých dětí a českou mateřskou nebo základní školu si bez něj lze jen těžko představit.
2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy
Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.
Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.