Jazyk: CZ | Simple Czech | EN | RU

Téma: Hospodářství (64 záznamů)

2K Czech

Čeští vývojáři, kteří stojí za populární počítačovou hrou o mafiánech.

Aero Vodochody

Největší letecký výrobce v České republice. V současnosti se podílí na konstrukci součástí pro letadla Airbus a Boeing.

Aircraft Industries (LET Kunovice)

Český výrobce letadel sídlící v Kunovicích ve Zlínském kraji. Nejúspěšnějším modelem společnosti je L-410 Turbolet, jehož bylo vyrobeno více než 1 200 kusů, nejvíce v historii československého a českého leteckého průmyslu.

Avia Motors

Český výrobce letadel, autobusů, nákladních aut a závodních vozů se stoletou tradicí. Vozidla Avia v minulosti sloužila různým československým institucím, např. Veřejné bezpečnosti nebo hasičům. Obrněné transportéry tohoto podniku využívala též armáda.

Barum

Pneumatiky, které v názvu nesou značku Baťa. Největší výrobce pneumatik v České republice. Od roku 1993 je součástí koncernu Continental.

Baťa (Bata Shoe Organization)

Jedna z nejznámějších firem českého původu na světě. Dnes má přes 5 300 prodejen ve více než 70 zemích světa. Změnila nejenom český průmysl, ale i celé město Zlín.

Tomáš Baťa

Jeden z nejznámějších českých podnikatelů. Vybudoval nový typ firemní a společenské organizace a právě díky němu se prvorepublikové Československo stalo největším exportérem obuvi na světě.

Becherovka

Typický český bylinný likér vyráběný v Karlových Varech od 19. století z tajné směsi bylin a koření, oblíbený jako suvenýr, dárek i běžná součást likérníků v českých domácnostech.

Bílá labuť

První moderní obchodní dům v Praze v ulici Na Poříčí. Funguje nepřetržitě již od roku 1939, čímž se řadí mezi nejstarší obchodní domy ve střední a východní Evropě.

Bohemia Interactive

Jedno z největších studií pro vývoj videoher v České republice, známé svými vojenskými simulačními videohrami, jako jsou například hry Flashpoint a série ArmA.

Braník (pivovar)

České pivo s více než stoletou tradicí. V současnosti je vyráběno pivovarem Staropramen na pražském Smíchově.

Budějovický Budvar

Světově známý český pivovar. Patří k největším vývozcům piva v České republice.

Centropen

Jedna z nejznámějších českých firem na výrobu psacích a kancelářských potřeb.  Na českém trhu působí již od roku 1940 a sídlí v Dačicích.

Crystalex

Největší výrobce skla v České republice a jeden z největších na světě. Jeho hlavní závod se nachází v Novém Boru a další v Karolince na Vsetínsku.

Čedok

Nejstarší česká cestovní kancelář. Má stovky poboček po celé České republice, dále také v Rusku, Rakousku či na Slovensku.

Antonín Čermák

Americký podnikatel a politik českého původu, starosta Chicaga, zemřel po atentátu na prezidenta Roosevelta.

Česká pošta

Největší poštovní společnost v České republice, státní společnost se sídlem v Praze. Funguje od roku 1925.

Česká spořitelna

Nejstarší a největší banka na českém území. Začátek její historie se datuje do roku 1825 a dnes má okolo 4,5 milionů klientů.

České dráhy

Národní a největší železniční dopravce v České republice, který vznikl v roce 1993 spolu se svým slovenským protějškem jako nástupnický subjekt Československých státních drah. Ročně přepraví kolem 180 mil. cestujících a jeho vlaky jezdí v rámci ČR po železniční síti měřící asi 10 000 km.

Českomoravská-Kolben-Daněk (ČKD)

Jedna z největších a nejstarších značek v oblasti strojírenství a elektrotechniky v Československu. Ve své době sjela z továrních pásů ČKD třetina všech tramvají na světě.

Zobrazeno 1 - 20 záznamů
z celkového počtu 64

2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.