Jazyk: CZ | Simple Czech | EN | RU

Téma: Hospodářství (64 záznamů)

Skupina ČEZ

Energetický gigant a druhý největší zaměstnavatel v České republice. Provozuje obě jaderné elektrárny v zemi – Temelín a Dukovany.

ETA

Největší výrobce domácích elektrických spotřebičů v České republice. Každá česká rodina vlastní v průměru alespoň jeden výrobek této společnosti.

Favorit (firma)

Výrobce populárních jízdných kol se sídlem v Rokycanech. Kola Favorit přinesla československým sportovcům kompletní olympijskou sbírku medailí a vysloužila si vlastní výstavu v Národním technickém muzeu.

Granko

První rozpustné kakao pro výrobu instantního nápoje v Československu. Ani po 40 letech od začátku výroby neztrácí na své popularitě.

Hašlerky

Nejpopulárnější české bonbony proti chrapotu a kašli, pojmenované po písničkáři Karlu Hašlerovi. Objevili se spolu se vznikem Československa před více než 100 lety.

Chmelařství

Světově uznávaná kultivace chmele otáčivého, který se používá pro výrobu piva. Chmelařství i výroba piva mají v České republice dlouhou tradici a nachází se zde mnoho velkých i malých pivovarů.

Jar (saponát)

Nejznámější prostředek na mytí nádobí v České republice, jehož název se používá pro označení jakéhokoli saponátu na nádobí.

JAWA

Nejstarší česká společnost na výrobu motocyklů a mopedů. Založena byla Františkem Janečkem v roce 1929 v Praze-Nuslích. V malých sériích firma vyráběla i malé automobily.

Otto Jelinek

Česko-kanadský mistr světa v krasobruslení, podnikatel, kanadský politik a ministr, český poradce a podnikatel, bývalý kanadský velvyslanec v Česku

 

Rudolf Jelínek

Firma z valašských Vizovic známá výrobou ovocných destilátů. 

Karosa

Největší výrobce autobusů v České republice, jehož vozy jezdí nejen v celé Evropě, ale také v Asii a Africe.

KOH-i-NOOR Hardtmuth

Největší výrobce psacích a výtvarných potřeb ve střední a východní Evropě. Působí už více než 200 let.

Emil Kolben

Průkopník českého elektrotechnického průmyslu, podnikatel a vynálezce. Zakladatel továrny Kolben a spol., ředitel společnosti Českomoravská-Kolben-Daněk (ČKD). 

Letiště Brno Tuřany

Největší letiště na Moravě. Jeho nová budova je považována za jeden z nejlepších projektů postavených ve stylu „organické architektury“.

Letiště Kbely

Hlavní československé prvorepublikové letiště. Bylo využíváno prezidenty a armádou.

Letiště Václava Havla v Praze

Největší mezinárodní letiště v České republice.

Letov (Latecoere Czech Republic)

Letecká společnost se sídlem v pražských Letňanech. Továrna byla založena v roce 1918 ministerstvem obrany Československé republiky a je jednou z nejstarších leteckých společností ve středoevropském regionu. V současnosti vyrábí součásti pro nejznámější letecké firmy světa – Airbus či Boeing.

Marlenka

Výrobce jednoho z nejznámějších cukrářských výrobků v České republice. 

Mattoni

Známá česká minerální voda vyráběná v Karlových Varech. Je známá i svým logem s motivem orlích křídel.

Merkur (stavebnice)

Legendární česká hračka, která spojuje generace Čechů. Sloužila dokonce i ve vědeckém výzkumu a pomohla při výrobě prvních měkkých kontaktních čoček.

Zobrazeno 21 - 40 záznamů
z celkového počtu 64

2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.