Jazyk: CZ | Simple Czech | EN | RU

Písmeno: f (59 záznamů)

František Fajtl

Vojenský letec za druhé světové války a spisovatel. Zúčastnil se bojů na západní i východní frontě a svými četnými knihami přispěl k rozšíření povědomí o zásluhách československých letců u širší veřejnosti.

Josef Fanta

Český architekt, designér interiérů, pedagog a jeden z nejdůležitějších představitelů české secese.

Fárův dům

Originální dům v centru Pelhřimova, jenž vznikl v rámci kubistické úpravy původně gotického domu podle projektu Pavla Janáka.

Favorit (firma)

Výrobce populárních jízdných kol se sídlem v Rokycanech. Kola Favorit přinesla československým sportovcům kompletní olympijskou sbírku medailí a vysloužila si vlastní výstavu v Národním technickém muzeu.

Feminismus

Kulturní, společenská a politická hnutí s cílem prosazovat přítomnost a aktivitu žen v rozmanitých veřejných oblastech. Tradice ženských spolků sahá až do 30. let 19. století.

Fenomén českých coververzí

Odpověď na cenzuru danou komunistickou vládou, která ovlivňovala nejen mluvené slovo v rozhlasu, ale i hudbu. Předělávky hitů získaly popularitu především (ale nejen) v zemích východního bloku. Fenomén coververzí v Česku do určité míry pokračuje dodnes.

Ferda Mravenec

Kreslená postava z českého komiksu, filmových seriálů a knih. Jejím autorem je spisovatel a ilustrátor Ondřej Sekora.

Ferdinand I.

Český a uherský král v letech 1526–1564, od roku 1556 římský císař. Jeho vládou započalo téměř čtyřsetleté panování rodu Habsburků na českém trůně.

Ferdinand II.

Český král, uherský král a římský císař v letech 1620–1637. V českém prostředí jeden z nejvíce opovrhovaných panovníků a symbol násilné rekatolizace českých zemí.

Ferdinand III.

Český král, uherský král a římský císař v letech 1637–1657. Málo známý panovník,  který se výrazně zasloužil o ukončení třicetileté války, ale zároveň i o dokončení rekatolizace Čech a Moravy.

Ferdinand Tyrolský

Rakouský arcikníže a tyrolský hrabě v letech 1567–1595. V letech 1547–1567 působil jako královský místodržící Království českého. S jeho pobytem na Pražském hradě je spojen rozkvět renesanční kultury a humanismu v českých zemích.

Ferdinand V. Dobrotivý

Český král, uherský král a rakouský císař v letech 1835–1848. Poslední korunovaný český král. I přes svá fyzická a duševní omezení, která mu nikdy nedovolila plně vládnout, si dokázal získat přízeň obyvatel monarchie svou charitativní činností.

Bedřich Feuerstein

Český architekt, scénograf, malíř a esejista, představitel puristicko-klasicistního směru v architektuře, autor návrhu krematoria v Nymburce.

Květa Fialová

Divadelní, filmová a televizní herečka, dabérka a vypravěčka. Patří k nejznámějším, nejobsazovanějším a nejoblíbenějším českým herečkám druhé poloviny 20. století.

Zdeněk Fibich

Mistr hudební miniatury, vedle Bedřicha Smetany a Antonína Dvořáka jej lze zařadit mezi skladatele, kteří svým významem zdaleka přesahují rámec české hudební kultury.

Helena Fibingerová

Mistryně světa, bronzová olympijská medailistka a světová rekordmanka ve vrhu koulí.

František Filipovský

Divadelní a filmový herec, komik, rozhlasový interpret, vypravěč pohádek, moderátor. Jeden z nejoblíbenějších a nejobsazovanějších českých herců, nejvýraznější osobnost českého dabingu.

Emil Filla

Malíř, grafik, sochař, teoretik, redaktor a diplomat, přinesl do českého umění kubismus v jeho nejkvalitnějším pojetí. Dnes se jeho díla prodávají za miliony a řadí se k nejdráže prodávaným obrazům na aukcích v České republice.

Český film 30. let 20. století

Ve 30. letech 20. století se k vizuálnímu filmu připojil synchronní zvukový doprovod. V českém prostředí je toto období charakterizované také nástupem filmové avantgardy.

Český film po roce 1989

Česká kinematografie po zhroucení komunistického režimu a rozdělení Československa. Filmová produkce po privatizaci a návratu do soukromého vlastnictví.

Zobrazeno 1 - 20 záznamů
z celkového počtu 59

2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.