Jazyk: CZ | Simple Czech | EN | RU

Téma: Zvyky a tradice (11 záznamů)

Betlémy

Zpodobnění biblického města, v němž se měl narodit Ježíš Kristus, které slouží jako dekorace v domácnostech i na městských prostranstvích v adventním období a v průběhu Vánoc.

 

Dožínky

Slavnosti k ukončení sklizně, jejichž projevy byly využívány ke zdůraznění lidového prvku i při státnických událostech.

Koleda

Píseň spojená s vánočními obchůzkami. Při nich se přeje domácnostem úspěch, koledníci jsou na oplátku odměňováni výslužkou v podobě jídla či peněz. Koleda může mít také význam koledování jako obchůzkového obyčeje spojeného s návštěvami, které je obvyklé zejména na Vánoce a Velikonoce.

 

Kraslice

Malované vejce, jímž jsou koledníci obdarováváni na Velikonoční pondělí.

Masopust

Oslavy předkřesťanského charakteru ke konci zimy, předcházející křesťanskému předvelikonočnímu půstu. Vyznačují se bujarým veselím v podobě průvodu masek.

 

Mikuláš

Jeden z mála dodnes široce slavených svátků v Česku, zvyk, při němž lze i ve velkých městech potkat postavy s maskou biskupa Mikuláše, čerta a anděla. Převlečení aktéři navštěvují domovy s malými dětmi, které podle toho, jak se po celý rok chovaly, pokárají, nebo jim nadělí drobné dárky.

 

Nádražní znělky

Charakteristické znělky na mnoha nádražích v celé České republice; jsou složeny na základě lidových písní nebo skladeb významných českých a světových skladatelů. Tato tradice je ve světě zcela unikátní.

Tři králové

Původní křesťanský svátek slavený 6. 1., jímž je zakončeno vánoční období. V tento den je možné potkat tři koledníky v maskách biblických králů.

Vánoční stromek

Vánoční dekorace z živého či umělého jehličnatého stromu, jež si od 19. století získala v Česku na oblibě a stala se ústředním místem spojeným s vánočními zvyky, symbolem Vánoc.

Zabijačka

Rituální porážka domácího prasete na českém venkově.

 

Zkouška sirén

Pravidelná bezpečnostní zkouška veřejného poplachového systému, probíhající každou první středu v měsíci po celém Česku. Shromažďuje skupiny věrných posluchačů a tvoří i pozadí pro krátké hudební koncerty.

Zobrazeno 1 - 11 záznamů
z celkového počtu 11

2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.