Jazyk: CZ | Simple Czech | EN | RU

Téma: Lingvoreálie (79 záznamů)

+KK

Ustálená zkratka „plus kuchyňský kout“ označující, že kuchyně je v dispozici bytu umístěna v obytné místnosti, nikoliv samostatně.

Na babu

Skupinová hra, při které se děti navzájem honí, patří k nejběžnějším pohybovým hrám a zároveň k nejstarším hrám na světě.

dostat se do Bohnic

Český frazém s významem zbláznit se.

Cukr, káva, limonáda

Skupinová pohybová hra, kterou zná téměř každé české dítě.

 

Čáp ztratil čepičku

Česká venkovní hra pro libovolně velkou skupinu dětí. Je v ní důležitý především rychlý postřeh a svižnost pohybu.

Čert

Populární postava českých pohádek s rohy, ocasem a kopytem, často se však také ukazující v lidské podobě. Čerti jsou obyvateli pekla, kteří se snaží získat lidskou duši. Stále velmi živá je tradice chození čerta s Mikulášem a andělem.

Česká křestní jména

Jména, která rodiče udílejí svým novorozencům zápisem do matriky. V českém prostředí je běžné jen jedno, jména jsou typicky zařazená do kalendáře a takřka každý den má někdo svátek. Také je typická celá řada domáckých variant pro nejčastěji užívaná česká jména.

Česká příjmení

Již od 18. století povinné označení osob, které se v rodině dědí po otci. Česká příjmení mají rozmanitý původ a ženská příjmení jsou typicky opatřena koncovkou -ová. Mezi nejčastější příjmení v Česku patří Novák, Svoboda, Novotný a Dvořák.

České názvy měsíců

Původně česká označení měsíců, která na rozdíl od většiny evropských jazyků nenásledují názvy latinské. České názvy pracují s obrazností a vztahují se k přírodním jevům typickým pro dané období, ne vždy je však tato obraznost pro běžného uživatele patrná.

Český pravopis

Způsob zápisu češtiny, vychází z reformy Jana Husa. Typická jsou diakritická znaménka, z nichž ě, ů a ř – poslední jmenované považované za jednu z nejtěžších hlásek světa – najdeme prakticky jen v češtině.

Čeština a slovenština

Blízkost jazyků i národů umožňuje hladkou komunikaci na základě vzájemné srozumitelnosti. Ačkoli už porozumění není tak samozřejmé jako za časů Československa v letech 1918–1992, má i dnes slovenština v českém prostředí výjimečné postavení.

Člověče, nezlob se!

Tradiční desková hra pro dva až šest hráčů jakéhokoli věku. Patří k nejrozšířenějším českým rodinným hrám.

Dá sa

Hláška pocházející z vtipu o nekvalitním moravském víně určeném pro Prahu. Užívá se jako hodnocení něčeho, co možná není ideální, ale stále je to přijatelné.

Doba temna

Termín široce chápaný jako označení pro období náboženské nesvobody mezi lety 1620 a 1781. Může ovšem označovat také jiná období útlaku a nesvobody.

Dožínky

Slavnosti k ukončení sklizně, jejichž projevy byly využívány ke zdůraznění lidového prvku i při státnických událostech.

Ententýky

Jedno z nejrozšířenějších českých rozpočítadel, které zná téměř každé české dítě. Narážky na něj se objevují také v běžném rozhovoru dospělých.

Enyky benyky

Jedno z nejběžnějších a nejtajemnějších českých rozpočítadel, založené na výrazném a pravidelném rytmu.

Flaška

Rozšířená společenská hra s různými verzemi pro děti i pro dospělé.

Hantec

Hantec je specifická podoba hovorové mluvy v Brně, přirovnávaná k londýnskému cockney. Mezi známá slova patří šalina (tramvaj), škopek (pivo) nebo šórat se (jít pomalu).

Filmové hlášky

Filmové hlášky jsou citáty ze známých filmů používané jako vtipný komentář či postoj v situacích reálného života. Jsou pevnou součástí českých lingvoreálií a tvoří i zvláštní kategorii současné české frazeologie.

 

Zobrazeno 1 - 20 záznamů
z celkového počtu 79

2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.