Jazyk: CZ | Simple Czech | EN | RU

Písmeno: k (144 záznamů)

K(lub) 231

Organizace politických vězňů, kteří byli uvězněni komunistickým režimem v Československu od roku 1948 do začátku 60. let 20. století.

Zámek Kačina

Nejvýznamnější stavba českého empíru, reprezentativní sídlo významného českého rodu Chotků. Budova je obklopena pozoruhodným krajinářským parkem.

Franz Kafka

Jeden z nejznámějších pražských německy píšících spisovatelů 20. století. Bývá pokládán za předchůdce existenciální a absurdní literatury.

Bohumil Kafka

Významný sochař, medailér a vysokoškolský pedagog, přední představitel českého figurálního sochařství první poloviny 20. století.

Karel Kachyňa

Jeden z nejplodnějších českých filmových a televizních režisérů. Tvořil od roku 1955 až do roku 2003 a na svém kontě má přes 50 celovečerních filmů. Jeho tvorbu charakterizuje silná a propracovaná psychologie postav a blízkost k dokumentárnímu stylu.

Josef Kainar

Básník, dramatik, překladatel, hudebník, ilustrátor a známý autor dětské literatury. Patřil mezi členy Skupiny 42 a do uskupení Ohnice.

Viktor Kalabis

Skladatel, hudební režisér a jeden ze zakladatelů mezinárodní rozhlasové soutěže Concertino Praga. Inicioval vznik Institutu Bohuslava Martinů v Praze a byl jednou z nejvýznamnějších osobností české hudby druhé poloviny 20. století.

 

Zdeněk Kalista

Historik, básník a literární kritik. Výrazně se zasloužil o znovuobjevení a zpopularizování českého baroka.

Kamarád

Časopis zaměřený na homosexuální menšinu, jeden z prvních svého druhu vydávaných na území dnešní České republiky. Jeho první číslo vyšlo tiskem v roce 1932 v Brně.

Jiří Josef Kamel

 

Český jezuita, misionář, cestovatel a především lékárník, léčitel a botanik. Muž, který propůjčil své jméno kaméliím.  

Kamenný most v Písku

Nejstarší kamenný most v Evropě. Most je vybudován v gotickém slohu a nacházejí se na něm repliky barokních soch a kříže z 18. století.

Kameny zmizelých

Označení pro zvláštní typ pomníku obětem holokaustu. Jedná se o dlažební kostky nesoucí mosazné destičky s údaji o oběti, jež žila v domě, před kterým se daná kostka nachází.

Jan Kaplický

Český architekt a designér působící především ve Velké Británii

 

Kapr v české kuchyni

Nejoblíbenější sladkovodní ryba na českém stole, tradiční vánoční pokrm.

Vítězslava Kaprálová

Skladatelka a dirigentka, nadaná žačka Václava Talicha a Bohuslava Martinů. Zemřela velice mladá ve Francii. Navzdory předčasně ukončené životní dráze vyzrála ve výjimečnou tvůrčí osobnost.

Karel Absolon

Moravský archeolog a amatérský fotograf. Jako jeden z prvních využíval vlastní i cizí fotografie k popularizační činnosti.

Karel Hájek

Je považován za zakladatele moderní fotoreportáže a jednu z největších postav české fotožurnalistiky první poloviny 20. století.

Karel I.

Poslední český král, uherský král a rakouský císař. Vládl v letech 1916–1918 a v pohnutém období první světové války se marně pokoušel zachránit rozpadající se říši.

Karel IV.

Český král v letech 1346–1378, římský král v letech 1346–1355, římský císař v letech 1355–1378. Je považován za nejslavnějšího českého panovníka a jeho vláda za „zlatý věk“ českých dějin. Již krátce po své smrti získal přízvisko „Otec vlasti“.

Karel Klíč

Významný český fotograf, vynálezce heliogravury a stíracího hlubotisku a zakladatel fotoateliéru Rafael v Brně.

Zobrazeno 1 - 20 záznamů
z celkového počtu 144

2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.