Jazyk: CZ | Simple Czech | EN | RU

Písmeno: v (99 záznamů)

Václav, Havel a Tábor (báseň)

Veršovaná obrana českého katolictví, které dal její první vydavatel František Palacký název Václav, Havel a Tábor čili Rozmlouvání o Čechách roku 1424. Vznikla pravděpodobně kolem roku 1424.

Václav Antonín Kounic

Moravský šlechtic, politik a diplomat. Jako státní kancléř a nejvlivnější rádce Marie Terezie byl po několik desetiletí hlavním tvůrcem domácí i zahraniční politiky habsburské monarchie.

Václav Chochola

Český fotograf, jehož tvorba oscilovala mezi výtvarným uměním, dokumentem a žánrovou reportáží.

Václav I.

Český král v letech 1230–1253. Položil základy územní expanze Přemyslovců do rakouských zemí. Jeho vláda znamenala pro české země počátek kulturního rozkvětu, symbolizovaného příchodem gotické architektury a vyspělé dvorské kultury.

Václav II.

Český král v letech 1283–1305 a polský král v letech 1300–1305. Kultivovaný, kulturně založený panovník, který dokázal přivést zemi k poslednímu mocenskému a hospodářskému rozmachu za vlády Přemyslovců.

Václav II. (kníže)

Český kníže v letech 1191–1192. Dnes téměř zapomenutý panovník, který vládl pouze několik měsíců.

Václav III.

Český a polský král v letech 1305–1306, uherský král v letech 1301–1305. Jeho předčasnou smrtí vymřel rod Přemyslovců po meči.

Václav IV.

Český král v letech 1378–1419, římský král v letech 1378–1400. Panovník, který byl nucen vládnout v mimořádně obtížné době, která nakonec vyústila v drama husitské revoluce.

Bedřich Václavek

Literární a divadelní kritik a teoretik, programový estetik marxismu, člen skupiny Devětsil a jeden z ideologů českého socialistického realismu. Patří k nejvýznamnějším představitelům československé levice v literární vědě.

Ludvík Vaculík

Prozaik a publicista, autor manifestu Dva tisíce slov a zakladatel významné samizdatové Edice Petlice. Jeho prozaické dílo nese výrazný autobiografický charakter.

Josef Vágner

Český lesník, zoolog, cestovatel, lovec, fotograf, etnolog a spisovatel, zakladatel a první ředitel safari ve Dvoře Králové nad Labem.

Josef Váchal

Malíř, grafik a spisovatel, věnoval se rovněž sochařství a řezbářství, byl nadaným kreslířem, ilustrátorem a typografem, vytvořil původní písma a vynalezl nové grafické postupy.

Valašský frgál

Tradiční valašské pečivo, koláč chráněný Evropskou unií.

 

Valdštejnský palác

Mimořádně rozsáhlý šlechtický palác z první poloviny 17. století a první raně barokní monumentální stavba v Praze. V současnosti je sídlem Senátu Parlamentu České republiky.

Válka o rakouské dědictví

Série vojenských konfliktů, během nichž se královna Marie Terezie pokoušela uhájit celistvost habsburské monarchie proti svým zahraničním nepřátelům.

Vladislav Vančura

Spisovatel, dramatik, filmový režisér. Patřil k zakládajícím členům avantgardního sdružení Devětsil. Ve vlastní tvorbě se vyznačuje především intenzivní vizuální a stylistickou obrazností psaní.

 

Vánoce

Zřejmě nejvíce slavené svátky v současném Česku. V rodinách věřících i v ateistickém prostředí si dnes Vánoce drží postavení jednoho z nejvýznamnějších svátků v roce, které však stále více nabývají na ateisticky-konzumním charakteru.

Vánoční stromek

Vánoční dekorace z živého či umělého jehličnatého stromu, jež si od 19. století získala v Česku na oblibě a stala se ústředním místem spojeným s vánočními zvyky, symbolem Vánoc.

Varnsdorf

Město s více než 15 tisíci obyvateli na severu Čech v Ústeckém kraji, největší město Šluknovského výběžku, někdejší významné centrum textilní výroby a turistické východisko do Lužických hor i saské Lužice.

Vladimír Vašíček

Významný a stále nedoceněný český abstraktní malíř, jeden z průkopníků a klasiků českého moderního malířství druhé poloviny 20. století.

Zobrazeno 1 - 20 záznamů
z celkového počtu 99

2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.