Jazyk: CZ | Simple Czech | EN | RU

Téma: Divadlo (152 záznamů)

Josef Abrhám

Oblíbený filmový a divadelní herec, v 60. až 80. letech 20. století patřil k nejobsazovanějším filmovým a televizním hercům v Československu.

Lída Baarová

Filmová a divadelní herečka evropského významu. Je považována za jednu z nejkrásnějších hvězd filmového plátna v meziválečném období 20. století.

Eduard Bass

Novinář a spisovatel ze školy Lidových novin, autor písňových textů, drobných próz a aktovek. Významný představitel českého literárního kabaretu.

Jiřina Bohdalová

Filmová, televizní a divadelní herečka, konferenciérka, moderátorka, vypravěčka pohádek. Jedna z nejoblíbenějších českých komediálních hereček druhé poloviny 20. století.

Egon Bondy

Básník, prozaik, dramatik, filozof a vlivná osobnost českého undergroundu, jeho verše zhudebňovala skupina Plastic People of the Universe.

Emanuel Bozděch

Dramatik a dramaturg proslulý svými historickými hrami. Věnoval se také překladům a do českého repertoáru vnesl konverzační veselohru.

Bratři Jiří a Otto Bubeníčkovi

Čeští tanečníci, zakladatelé Les Ballets Bubeníček. Jiří je uznávaným choreografem moderního baletu a Otto působí jako scénograf a kostýmní výtvarník.

Bratři Ebenové

Česká hudební skupina, kterou tvoří synové skladatele Petra Ebena – Marek, David a Kryštof. Vyznačuje se specifickým jemným zvukem s prvky folku, country, šansonu či rockové hudby a nápaditými texty.

Vlastimil Brodský

Slavný český divadelní, filmový, rozhlasový, televizní herec a dabér, známý i v zahraničí. Proslavil se jako představitel ostýchavých, antihrdinských, zasněných a melancholických postav, ale také jako vypravěč rozhlasových pohádek.

Vlasta Burian

Divadelní a filmový herec, komik, mim, imitátor, zpěvák, spisovatel, divadelní ředitel, podnikatel a sportovec, známý i v zahraničí. Jeden z nejslavnějších a nejoblíbenějších českých prvorepublikových herců, přezdívaný také „král komiků“.

Jan Campanus Vodňanský

Básník, pedagog, autor první známé historické hry s námětem z českých dějin, hudební skladatel a přední představitel pražské univerzity v předbělohorském období.

Karel Čapek

Významná osobnost české literatury a kultury 20. století: spisovatel, novinář, dramatik, překladatel a politický filozof. Často spolupracoval se starším bratrem, malířem a spisovatelem Josefem Čapkem.

Petr Čepek

Jeden z nejvýznamnějších a nejvýraznějších českých divadelních, filmových a rozhlasových herců.

Česká divadelní kritika

Odborná reflexe divadla v Česku, obor, jehož počátky jsou vymezeny první polovinou 19. století. Česká divadelní kritika je spojena s vydáváním divadelně zaměřených periodik.

Česká divadelní režie

Obor, jehož moderní historie je spojena s koncem 19. století. V průběhu 20. století se v českém divadle objevila řada výrazných režisérských osobností, které ovlivnily další vývoj divadelní tvorby.

Česká divadelní scénografie

Obor, jenž se ustanovil v meziválečném období. Mezi jeho nejvýznamnější představitele patří Josef Svoboda.

České barokní a osvícenské divadlo

Vývojová etapa českého divadelnictví, kterou lze vymezit přibližně polovinou 17. století a koncem 18. století. Je spojena s rozvojem divadla, a to na profesionální i neprofesionální úrovni. Souvisí se stavbou prvních divadelních budov.

České divadelní herectví

Obor, který hrál vždy významnou roli v českém divadelnictví i společnosti. Tradice českého profesionálního herectví sahá do 18. století.

České divadelní školství

Součást českého vzdělávacího systému. Zahrnuje převážně základní umělecké školy, konzervatoře a vysoké umělecké školy.

České divadlo 20. století

Období českého divadelnictví, v němž vznikly dodnes důležité scény, zahrnující divadla oficiální, avantgardní i divadla malých forem. V roce 1989 se stala stávkující česká divadla důležitým aktérem sametové revoluce.

Zobrazeno 1 - 20 záznamů
z celkového počtu 152

2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.