Jazyk: CZ | Simple Czech | EN | RU

Téma: Divadlo (152 záznamů)

Josef Kajetán Tyl

Dramatik, režisér, herec, překladatel, spisovatel a novinář, téměř celý svůj život zasvětil divadlu. Píseň z jeho divadelní hry Kde domov můj? se stala po roce 1918 části státní hymny.

Umělecká beseda

První český umělecký spolek, v němž se od 60. let 19. století mohli setkávat literární, výtvarní i hudební tvůrci.

Vladislav Vančura

Spisovatel, dramatik, filmový režisér. Patřil k zakládajícím členům avantgardního sdružení Devětsil. Ve vlastní tvorbě se vyznačuje především intenzivní vizuální a stylistickou obrazností psaní.

 

Eduard Vojan

Zakladatel moderního českého herectví, byl prvním skutečným představitelem osobnostního herectví. Svým talentem a kázní se vypracoval z herce kočovných společností v předního člena elitních souborů.

Jiří Voskovec

Česko-americký herec a dramatik. Tvořil autorskou dvojici s Janem Werichem, se kterým působili během 20. a 30. let 20. století v Osvobozeném divadle.

Alena Vránová

Filmová a divadelní herečka, dabérka. Díky hlavní roli ve filmu Pyšná princezna (1952) se stala nejslavnější představitelkou českých pohádkových princezen.

Jaroslav Vrchlický

Velmi plodný spisovatel, básník, dramatik a překladatel. Vrcholný představitel českých parnasistů. Jeho dílo je jedno z nejbohatších a nejvšestrannějších v dějinách české literatury. Opakovaně byl nominován na Nobelovu cenu za literaturu, nikdy mu však nebyla udělena.

Ladislav Vychodil

Český scénograf a pedagog trvale působící na Slovensku a reprezentující československou scénografii po celém světě.

 

Jan Werich

Divadelní a filmový herec, režisér, scenárista, dramatik a spisovatel. Tvořil autorskou dvojici s Jiřím Voskovcem, se kterým působili během 20. a 30. let 20. století v Osvobozeném divadle, a později s Miroslavem Horníčkem.

Stella Zázvorková

Divadelní, filmová, televizní a rozhlasová herečka, významná osobnost pražské divadelní scény druhé poloviny 20. století. Patřila k nejoblíbenějším a nejobsazovanějším českým herečkám.

Petr Zelenka

Jeden z nejvýznamnějších českých dramatiků, filmových i divadelních režisérů a scenáristů současnosti.

Julius Zeyer

Prozaik, básník a dramatik, přední představitel tzv. lumírovské generace. Jako autor mýtického zobrazení Čech od nejstarších dob v epické a divadelní formě patří též ke generaci Národního divadla.

Zobrazeno 141 - 152 záznamů
z celkového počtu 152

2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.