Jazyk: CZ | Simple Czech | EN | RU

Téma: Divadlo (152 záznamů)

České divadlo po roce 2000

Ekonomicky i společensky transformovaná divadelní síť ovlivněná změnami, jež do divadelního kontextu přinesla revoluce v roce 1989. Rozvíjí se tradice malých scén a divadla čerpají inspiraci ze soudobých evropských divadelních trendů.

České humanistické divadlo

Vývojová etapa českého divadelnictví sahající především 16. a 17. století. Souvisí s rozvojem školského divadla.

České středověké divadlo

Období počátků českého divadla, jež sahají do 12. století. Je úzce spojeno s křesťanskou tradicí.

Činoherní klub

Jedno z nejvýznamnějších a nejoceňovanějších českých divadel. Sídlí v pražské ulici Ve Smečkách.

 

Divadlo Dada

Experimentální středisko divadelní avantgardy v Praze druhé poloviny 20. let 20. století. V jeho inscenaci Reverdyho básně Poutník bylo novátorsky užito filmové projekce.

Svaz moderní kultury Devětsil

Významné avantgardní umělecké sdružení literátů, teoretiků, architektů, divadelníků a výtvarníků s vlastním programem. Pořádalo různé kulturní akce především v duchu levicové politiky.

Divadla malých forem

Divadla, jež jsou obvykle spojována s obdobím od konce 50. do 80. let 20. století. Principy s nimi spojené jsou českému divadlu vlastní dodnes.

Divadlo v Kotcích

První profesionální divadelní scéna, kde se v 18. století hrála činohra také v češtině. Patřila mezi nejstarší městská divadla v Praze a představovala významné centrum italské opery a německé činohry.

Divadlo českého národního obrození

Období utváření moderního, ryze českého divadelnictví, jehož vrcholem se stala stavba Národního divadla. Důležitá součást procesu národního obrození a prostředek šíření českého jazyka.

Divadlo J. K. Tyla v Plzni

Největší divadlo v Plzeňském kraji. Jeho repertoár zahrnuje činohru, operu, balet a muzikál. V současnosti disponuje třemi hracími prostory: historickou budovou tzv. Velkého divadla ve Smetanových sadech a Novým divadlem na Palackého náměstí se shodně umístěnou Malou scénou.

Divadlo Járy Cimrmana

Jedno z nejúspěšnějších pražských divadel s autorskou poetikou, jež je založena na tematizování fiktivní postavy Járy Cimrmana. Sídlí na pražském Žižkově.

Divadlo na Fidlovačce

Pražské divadlo zaměřující se zejména na lehčí žánry a hudebně-dramatickou tvorbu. Sídlí v Křesomyslově ulici v pražských Nuslích.

Divadlo na Vinohradech

Jedno z tradičních pražských divadel. Sídlí v historické budově na náměstí Míru. Jedná se o divácky oblíbenou scénu, která se zaměřuje zejména na klasický činoherní repertoár.

Divadlo Na zábradlí

Jedna z nejvýznamnějších divadelních scén v Praze. Sídlí na Anenském náměstí.

Divadlo pod Palmovkou

Pražské divadlo sídlící v ulici Zenklova. Dlouhou dobu působilo pod názvem Divadlo S. K. Neumanna. Věnuje se zejména činoherním inscenacím.

Divadlo Sklep

Oblíbené nezávislé, zpočátku výrazně undergroundové české divadlo převážně s autorskou poetikou, součást Pražské pětky. Sídlí v pražském divadelním prostoru Dobeška.

Divadlo Spejbla a Hurvínka

Jedno z nejvýznamnějších českých loutkových divadel. Pracuje s ikonickými loutkami Spejbla a Hurvínka, které ve 20. letech 20. století vytvořil Josef Skupa.

Divadlo v Dlouhé

Městem zřizovaná pražská činoherní scéna sídlící v budově s dlouhou divadelní historií na rohu ulic Hradební a Dlouhá. Několik desetiletí v tomto divadelním prostoru sídlilo Divadlo Jiřího Wolkra.

Divadlo za branou

Světoznámé pražské divadlo, jež působilo mezi lety 1965–1972 v paláci Adria. Věnovalo se zejména činoherním inscenacím. Po roce 1989 byly podniknuty neúspěšné pokusy o jeho obnovu.

Jan Drda

Prozaik, publicista, dramatik a filmový scenárista. Jeho tvorba je výrazně inspirována folklorem, častým prvkem v jeho díle je pohádková alegorie na aktuální témata.

Zobrazeno 21 - 40 záznamů
z celkového počtu 152

2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.