Jazyk: CZ | Simple Czech | EN | RU

Téma: Divadlo (152 záznamů)

František Langer

Dramatik a prozaik tzv. čapkovské generace. Ve svých hrách se na rozdíl od tvůrců avantgardního období držel realismu a rozvíjel existenciální a mravní otázky lidského života.

Laterna magika

České polyscénické divadlo. V současné době je součástí Národního divadla jako jeden z jeho souborů. Působí převážně v budově Nové scény Národního divadla, a to již od jejího otevření v roce 1983.

Steve Lichtag

Steve Lichtag, český herec a česko-americký filmový režisér a producent, oceánolog, ekolog a spisovatel.

 

Loutkové divadlo

Tradiční česká forma divadla. Jeho počátky sahají do 17. století. České loutkářství je součástí seznamu nehmotného dědictví UNESCO.

Miloš Macourek

Filmový a televizní scenárista, básník a dramatik. Nejvíce se proslavil díky originálním scénářům k filmovým komediím, televizním seriálům i animovaným večerníčkům.

Marta Kubišová

Česká zpěvačka a signatářka Charty 77, jejíž píseň Modlitba pro Martu se stala jedním ze symbolů pražského jara 1968. Po dobu dvou desetiletí jí byla zakázána činnost, po sametové revoluci se k hudbě znovu vrátila.

Jaroslav Marvan

Významný český divadelní, filmový a televizní herec. Patří k nejvýraznějším českým hereckým osobnostem 20. století.

Milča Mayerová

Milča Mayerová česká výrazová tanečnice, avantgardní choreografka a pedagožka, autorka taneční kompozice poetistické sbírky Abeceda Vítězslava Nezvala.

MeetFactory

Mezinárodní centrum současného umění, založené v roce 2001 umělcem Davidem Černým. Pořádá koncerty, výstavy, divadelní hry a mnoho dalších uměleckých akcí.

Jiří Menzel

Jeden z nejznámějších a ve světě nejuznávanějších českých režisérů, významný divadelní režisér, činný i jako divadelní a filmový herec. V 60. letech 20. století patřil k nejvýraznějším tvářím nové vlny.

Městská divadla pražská

Jedno z populárních, městem zřizovaných divadel. Jedná se o uskupení tří scén, a to divadel ABC, Komedie a Rokoko.

Městské divadlo Brno

Divadelní scéna sídlící v brněnské Lidické ulici, jež několik desetiletí nesla název Divadlo bratří Mrštíků. Zaměřuje se na činoherní a muzikálovou produkci. Patří k nejnavštěvovanějším divadlům v České republice.

Ferdinand Břetislav Mikovec

Dramatik a divadelní kritik, který výrazně přispěl k proměně vnímání divadla jako vzdělávací instituce a ke koncepci akceptující jeho uměleckou funkci a hodnotu.

Jindřich Mošna

Herec a komik, z představitele malých rolí se vypracoval v jednoho z nejoblíbenějších komiků své doby. Proslavil se také jako zpěvák a autor písňových textů.

Alois Mrštík

Spisovatel a dramatik, proslavil se zejména jako spoluautor dramatu Maryša, významným literárním počinem je také jeho románová kronika Rok na vsi.

Vilém Mrštík

Spisovatel, dramatik a literární kritik; v jeho díle lze objevit proměnu od realismu přes impresionismus a secesi až k ranému expresionismu. Je také autorem manifestu Bestia triumphans (1897) proti asanaci historického jádra Prahy.

Národní divadlo

Historicky nejvýznamnější divadelní scéna v České republice. Hlavní budova Národního divadla, vystavěná díky rozsáhlé národní sbírce, se stala symbolem kulturní a politické emancipace českého národa a je významnou architektonickou památkou.

Národní divadlo Brno

Největší divadelní scéna v Brně. V současnosti se jedná o soubor tří divadel, do něhož patří Mahenovo divadlo, Janáčkovo divadlo a Divadlo Reduta. Repertoár zahrnuje činohru, operu, operetu a balet.

Národní divadlo moravskoslezské

Největší divadlo působící v Ostravě. Jeho repertoár zahrnuje činohru, operu, balet a operetu/muzikál. V současnosti má k dispozici tři prostory: Divadlo Antonína Dvořáka, Divadlo Jiřího Myrona a Divadlo „12“.

Vítězslav Nezval

Umělecky všestranná osobnost: básník, prozaik, dramatik, libretista, esejista, scenárista a překladatel. Jeden z nejvýraznějších tvůrců české poezie první poloviny 20. století a avantgardního hnutí.

Zobrazeno 81 - 100 záznamů
z celkového počtu 152

2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.