Jazyk: CZ | Simple Czech | EN | RU

Téma: Divadlo (152 záznamů)

Jihočeské divadlo

Scéna se sídlem v Českých Budějovicích. Jedno z regionálních vícesouborových českých divadel zřizované městem. Má čtyři stálé soubory, a to činoherní, operetní, baletní a soubor zaměřený na mladší diváky. Sídlí v několika budovách a je provozovatelem otáčivého hlediště v zámeckém parku Českého Krumlova.

Alois Jirásek

Prozaik a dramatik, který dovedl s využitím drobných detailů mistrovsky vylíčit historické události, a maximálně tak přiblížit  popisovanou dobu. V jeho díle vrcholí obrozenecká tradice české literatury, jež byla později často uváděna jako požadovaná norma vztahu k minulosti.

Jiřina Jirásková

Významná divadelní, filmová, televizní a rozhlasová herečka, recitátorka. Patří k nejobsazovanějším a nejoblíbenějším českým herečkám druhé poloviny 20. století.

Nina Jirsíková

Tanečnice, členka skupiny Jenčíkovy Girls, choreografka a kostýmní výtvarnice. Vedle tance jsou významné její kulturní aktivity v koncentračním táboře Ravensbrück.

Joe Jenčík

Český tanečník, choreograf a pedagog, umělecký ředitel pražských kabaretních scén a Osvobozeného divadla. Zakladatelská osobnost meziválečného jevištního tance.

 

Josef Kainar

Básník, dramatik, překladatel, hudebník, ilustrátor a známý autor dětské literatury. Patřil mezi členy Skupiny 42 a do uskupení Ohnice.

Káva od žida

Hláška pocházející z divadelní hry bratří Mrštíků Maryša.

Josef Kemr

Významný divadelní, filmový a rozhlasový herec. Jeden z nejvýraznějších a nejobsazovanějších českých herců 20. století.

Václav Kliment Klicpera

Plodný dramatik, jehož působení má pro českou divadelní tvorbu zakladatelský význam. Jeho hry jsou inspirovány knížkami lidového čtení a německou preromantickou dramaturgií. Působil také jako herec, režisér a organizátor ochotnického divadla.

Klicperovo divadlo

Činoherní scéna v Hradci Králové se sídlem v Dlouhé ulici. V současné době disponuje jevištními prostory hlavní scény, Studiem Beseda a komorní scénou V podkroví. Několik desetiletí nesla scéna název Divadlo Vítězného února.

Ladislav Klíma

Svérázný filozof a spisovatel, který představuje jednoho z mála českých „prokletých básníků“. Je autorem několika na svou dobu radikálních próz a dramat.

Daria Klimentová

Česká primabalerína a taneční pedagožka, dlouholetá sólistka britského souboru English National Ballet a zakladatelka kurzů International Ballet Masterclasses in Prague.

František Karel Kolár

Herec, režisér Prozatímního a Národního divadla, kostýmní výtvarník, karikaturista. Proslavil se realizací živých obrazů tvořených seskupením herců a komparzistů.

Matěj Kopecký

Zřejmě nejznámější český loutkář. Na počátku 21. století se loutkovému divadlu věnuje již osmá generace Kopeckých.

Jiří Korn

Český popový zpěvák a muzikálový herec proslulý svým originálním hudebním pojetím a do detailů dotaženou pohybovou show. Mezi jeho největší hity patří písně Yvetta, Žal se odkládá, Karel nese asi čaj nebo Miss Moskva.

Pavel Kříž

Filmový a divadelní herec, dabér, moderátor a psychoterapeut. Jeden z nejoblíbenějších českých herců současnosti.

Milan Kundera

Prozaik, esejista a dramatik, své texty psal zprvu česky, dnes hlavně francouzsky. Současně patří k nejúspěšnějším a nejpřekládanějším autorům českého původu.

Miroslav Kůra

Český tanečník klasického i moderního baletního repertoáru, mezinárodně uznávaný choreograf.

 

Jiří Kylián

Světově proslulý český choreograf žijící v Holandsku, umělecký ředitel, tanečník, scénograf, taneční pedagog a mecenáš, jedna z klíčových osobností moderního scénického baletu.

Pavel Kyrmezer

Spisovatel, dramatik a kněz slovenského původu. Jeho hry představují jeden z nejvyspělejších projevů českého dramatu 16. století.

Zobrazeno 61 - 80 záznamů
z celkového počtu 152

2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.