Jazyk: CZ | Simple Czech | EN | RU

Téma: Divadlo (152 záznamů)

Nová scéna

Divadelní budova postavená v brutalistickém stylu s originální fasádou ze skleněných tvárnic, jež vstoupila sebevědomě do historického prostředí a dodnes je vnímána jako kontroverzní gesto. V současné době zde působí všechny soubory Národního divadla.

Oldřich Nový

Významný český divadelní a filmový herec, divadelní režisér, operetní zpěvák, šansoniér. Je považován za průkopníka českého muzikálového herectví a patří k největším prvorepublikovým filmovým hvězdám.

Luboš Ogoun

Významný český tanečník, inovativní choreograf, libretista, režisér a trenér československého družstva sportovních gymnastek. Jeden ze zakladatelů uskupení Studio Balet Praha.

Ochotnické divadlo

Neprofesionální divadelní aktivity, jež tvoří důležitou součást českého divadelnictví a které se staly ojedinělým fenoménem v celoevropském kontextu.

 

 

Osvobozené divadlo

Centrum české divadelní avantgardy 20. a 30. let 20. století. Vzniklo z iniciativy režisérů Jindřicha Honzla a Jiřího Frejky jako sekce sdružení  Devětsil v zimě roku 1925. V době hospodářské krize patřilo díky tvorbě autorsko-hereckého tandemu Voskovce a Wericha k nejnavštěvovanějším divadlům v republice .  

Poetismus

Specificky český avantgardní směr, jehož zakladatelskými postavami jsou teoretik moderního umění Karel Teige a básník Vítězslav Nezval, kteří toužili vytvořit z původně literárního programu nový způsob vnímání světa.

Boleslav Polívka

Divadelní a filmový herec, režisér, scenárista, dramatik, mim a klaun. V současnosti jeden z nejpopulárnějších filmových a televizních herců v Česku, známý i v zahraničí.

Gabriela Preissová

Dramatička, prozaička, dramaturgyně Národního divadla. Operní zpracování původně realistického dramatu Její pastorkyňa skladatelem Leošem Janáčkem přineslo jejímu dílu světový ohlas.

Ivo Váňa Psota

Světově proslulý český tanečník a choreograf s kariérou v Les Ballets russes. Byl uměleckým šéfem baletu Národního divadla v Brně a Metropolitní opery v New Yorku.

Ludmila Purkyňová

Česká kostýmní výtvarnice a pedagožka trvale působící na Slovensku, pravnučka Jana Evangelisty Purkyně.

Alfréd Radok

Světoznámý český divadelní a filmový režisér. Jeden ze zakladatelů polyscénického divadla Laterna magika.

Karel Roden

Charismatický filmový, divadelní a televizní herec, známý a činný i v zahraničí. Jedna z nejvýraznějších českých hereckých osobností současnosti a jeden z mála český herců, kteří se prosadili i v Hollywoodu.

Marie Rosůlková

Významná česká divadelní, filmová a televizní herečka, vypravěčka pohádek, dabérka. Jedna z nejvýraznějších českých hereček 20. století.

Saša Machov

Tanečník a choreograf avantgardních scén Déčko a Osvobozené divadlo. V čele baletu Národního divadla průkopník nové koncepce českého moderního baletu po roce 1945.

Jakub Seifert

Herec, režisér a divadelní ředitel. Stal se hvězdou českého pozdně romantického divadla, které se vyznačovalo především kultem krásné formy a estetického účinkování typického pro tvorbu generace lumírovců.

Divadlo Semafor

Pražské divadlo původně spojené výhradně s tvorbou Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra a žánrem tzv. autorského divadla písniček.

Evald Schorm

Přední český filmový, televizní a divadelní režisér a scénárista, uznávaný i v zahraničí. Jedna z nejvýznamnějších osobností nové vlny. Díky svému novátorskému přístupu k filmu i divadlu bývá označován za „filozofa české nové vlny“.

Otýlie Sklenářová-Malá

Oblíbená divadelní herečka, které se dostávalo mnoha nabídek ze zahraničí, zůstala ale věrná české scéně. Zažila působení několika uměleckých slohů a stála v počátcích českého divadelního školství.

Josef Václav Sládek

Básník, publicista a vydavatel časopisu Lumír, také překladatel, jenž do češtiny převedl téměř celé dílo Williama Shakespeara. V jeho textech se prolínají témata tvorby ruchovské a lumírovské generace. Je považován za zakladatele moderní české poezie pro děti.

Ladislav Smoljak

Významný divadelní a filmový režisér, scenárista, dramatik, herec a učitel. Jeden ze spoluzakladatelů a předních osobností Divadla Járy Cimrmana.

Zobrazeno 101 - 120 záznamů
z celkového počtu 152

2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.