Jazyk: CZ | Simple Czech | EN | RU

Téma: Tanec (12 záznamů)

Bratři Jiří a Otto Bubeníčkovi

Čeští tanečníci, zakladatelé Les Ballets Bubeníček. Jiří je uznávaným choreografem moderního baletu a Otto působí jako scénograf a kostýmní výtvarník.

Nina Jirsíková

Tanečnice, členka skupiny Jenčíkovy Girls, choreografka a kostýmní výtvarnice. Vedle tance jsou významné její kulturní aktivity v koncentračním táboře Ravensbrück.

Joe Jenčík

Český tanečník, choreograf a pedagog, umělecký ředitel pražských kabaretních scén a Osvobozeného divadla. Zakladatelská osobnost meziválečného jevištního tance.

 

Daria Klimentová

Česká primabalerína a taneční pedagožka, dlouholetá sólistka britského souboru English National Ballet a zakladatelka kurzů International Ballet Masterclasses in Prague.

Miroslav Kůra

Český tanečník klasického i moderního baletního repertoáru, mezinárodně uznávaný choreograf.

 

Jiří Kylián

Světově proslulý český choreograf žijící v Holandsku, umělecký ředitel, tanečník, scénograf, taneční pedagog a mecenáš, jedna z klíčových osobností moderního scénického baletu.

Milča Mayerová

Milča Mayerová česká výrazová tanečnice, avantgardní choreografka a pedagožka, autorka taneční kompozice poetistické sbírky Abeceda Vítězslava Nezvala.

Luboš Ogoun

Významný český tanečník, inovativní choreograf, libretista, režisér a trenér československého družstva sportovních gymnastek. Jeden ze zakladatelů uskupení Studio Balet Praha.

Osvobozené divadlo

Centrum české divadelní avantgardy 20. a 30. let 20. století. Vzniklo z iniciativy režisérů Jindřicha Honzla a Jiřího Frejky jako sekce sdružení  Devětsil v zimě roku 1925. V době hospodářské krize patřilo díky tvorbě autorsko-hereckého tandemu Voskovce a Wericha k nejnavštěvovanějším divadlům v republice .  

Ivo Váňa Psota

Světově proslulý český tanečník a choreograf s kariérou v Les Ballets russes. Byl uměleckým šéfem baletu Národního divadla v Brně a Metropolitní opery v New Yorku.

Saša Machov

Tanečník a choreograf avantgardních scén Déčko a Osvobozené divadlo. V čele baletu Národního divadla průkopník nové koncepce českého moderního baletu po roce 1945.

Zora Šemberová

Mimořádná dramatická tanečnice a vynikající taneční pedagožka, první představitelka Julie v Prokofjevově baletu Romeo a Julie. Po emigraci vyučovala tanec v australském Adelaide.

Zobrazeno 1 - 12 záznamů
z celkového počtu 12

2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.