Jazyk: CZ | Simple Czech | EN | RU

Téma: Místa (12 záznamů)

Babiččino údolí

Údolí, kde je situován děj románu Babička Boženy Němcové, jedné z nejznámějších českých spisovatelek.

Blaník

Vrchol v oblasti středních Čech, známý svou spojitostí s legendou o svatém Václavovi, který v jeho útrobách čeká, aby se se svým vojskem mohl objevit a pomoci českému národu v době, kdy mu bude nejhůře. Z úpatí hory pochází i jeden ze základních kamenů Národního divadla.

Čelákovičtí upíři

Kosterní nálezy v obci Čelákovice (okres Praha-východ) pocházející ze 13.–14. století, které byly mylně považovány za pozůstatky protivampyrických opatření na středověkém pohřebišti. Jedná se o pohřebiště lidí, jež neměli nárok na obvyklý pohřeb.

Český ráj

Malebné území v Pojizeří, lákající turisty velkým množstvím kulturních i přírodních památek. Nacházejí se v něm například Prachovské skály nebo známý český hrad Trosky.

Ještěd

Turisty vyhledávaná hora Ještědsko-kozákovského hřbetu, jeho nejvyšší vrchol. Je obzvlášť navštěvovaná v zimním období pro dobré podmínky k lyžování a jiným zimním sportům.

Koncentrační tábor Lety

Bývalý tábor v dnešním okrese Písek, který byl roku 1940 původně zřízen jako pracovní, a to především pro romské obyvatele a další „potulné osoby“. Později během druhé světové války fungoval jako koncentrační tábor.

Lom Velká Amerika

Největší vápencový lom v chráněné krajinné oblasti Český kras, dnes už nevyužívaný k těžbě. Známý především díky tomu, že se v něm natáčelo mnoho filmů a pohádek.

Národní park a biosférická rezervace Krkonoše

Geologicky a botanicky unikátní pás česko-polského hraničního pohoří. Centrem oblasti je Vrchlabí. Od roku 1992 je lokalita vedena jako biosférická rezervace UNESCO.

Památné stromy

Oficiální označení pro mimořádně významné stromy, jejich skupiny nebo stromořadí. Vynikají svým vzrůstem, věkem nebo připomínají historické události a osobnosti.

Průhonický park

Zámecký park u zámku Průhonice v okrese Praha-západ s jedinečnou sbírkou rostlin i malebnou krajinou. Výstavbu rozsáhlého parku a kultivaci krajiny provedl na konci 19. století tehdejší majitel zámku hrabě Silva-Tarouca.

Vyšehradský hřbitov a hrobka Slavín

Významná památka české funerální kultury. Od konce 19. století považovaná za pohřebiště národní elity. Svým významem tvoří českou paralelu k moskevskému Novoděvičímu hřbitovu nebo pařížskému hřbitovu Pére - Lachaise.

Židovský hřbitov v Třebíči

Mimořádně dobře zachovalý hřbitov, druhý největší na území České republiky. Památka UNESCO. Unikátem hřbitova je spojení barokního výtvarného výrazu spolu se židovskou pohřební tradicí.

Zobrazeno 1 - 12 záznamů
z celkového počtu 12

2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.