Jazyk: CZ | Simple Czech | EN | RU

Téma: Geologie a geomorfologie (15 záznamů)

Beskydy

Typ pohoří typický pro středoevropské Karpaty, jenž je v České republice zastoupen Moravskoslezskými Beskydy. Tato pohoří se dají najít také v Polsku, na Slovensku a Ukrajině.

České granáty

Polodrahokamy pocházející z oblasti Českého středohoří specifické intenzivní temně červenou barvou. Od 19. století jsou považovány za mineralogický symbol Čech a českého šperkařství.

České středohoří

Turisty oblíbené vulkanické pohoří v Podkrušnohorské oblasti v severních Čechách, jehož součástí je chráněná krajinná oblast České středohoří.

Český kras

Jedna z největších krasových oblastí v České republice. Nachází se ve Středočeském kraji a kromě překrásných krasových útvarů je známá také jako významné naleziště fosilií.

Moravský kras

Největší a patrně nejkrásnější krasové území v České republice. Je v něm velké množství přístupných jeskyní, krasových útvarů, kulturních památek a také nejhlubší propast České republiky, Macocha.

Národní park a biosférická rezervace Krkonoše

Geologicky a botanicky unikátní pás česko-polského hraničního pohoří. Centrem oblasti je Vrchlabí. Od roku 1992 je lokalita vedena jako biosférická rezervace UNESCO.

Opuka

Hornina, jež byla použita k budování historicky významných českých staveb, jako je např. rotunda na hoře Říp nebo bazilika svatého Jiří na Pražském hradě. Její zlatavá barva dala vzniknout i názvu „Zlatá Praha“.

Panská skála

Národní přírodní památka, jedinečná ukázka sloupcovitého rozpadu čediče a nejstarší chráněný geologický útvar na území České republiky.

Praděd

Pátá nejvyšší hora České republiky a nejvyšší hora Moravy a Slezska, častý cíl turistů. Je zde umístěn televizní vysílač s rozhlednou, který je nejvyšším bodem České republiky vůbec.

Hora Říp

Památná hora, jedno z nejvýznamnějších míst a symbolů českých dějin.

Stříbro

Spolu se zlatem jeden z nejznámějších zástupců vzácných kovů. Název tohoto kovu nese i město Stříbro, jedno z nejstarších míst jeho těžby na území České republiky. Zmínky o těžbě zde pocházejí ze 12. století.

Uhlí

Důležitá strategická surovina, těží se v České republice hlavně v karvinské a mostecké oblasti.

Uran

Radioaktivní prvek, známý svým využitím v atomových bombách a jaderných elektrárnách. Patřil k nejdůležitějším strategickým zdrojům využívaným socialistickým Československem. Tehdy ho v nelidských podmínkách těžili političtí vězni.  

Vltavíny

Ryze české drahokamy unikátní zelené barvy, užívané ve šperkařství. Jsou to jediné zelené tektity na světě, jejich nejbohatší naleziště se nachází v jižních Čechách v povodí řeky Vltavy.

 

Zlato

Vzácný kov zářivě žluté barvy, který si v mnohých lidských kulturách dlouhodobě zachovává vysokou hodnotu. V České republice se nacházejí zlaté rudné žíly i zlatonosné toky.

Zobrazeno 1 - 15 záznamů
z celkového počtu 15

2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.