Jazyk: CZ | Simple Czech | EN | RU

Téma: Hydrologie (10 záznamů)

Berounka

Nejdelší levostranný přítok Vltavy nacházející se v západní části České republiky a vznikající ve městě Plzeň soutokem řek Mže a Radbuza. Protéká také v blízkosti hradu Karlštejn.

Čertovo jezero

Velké ledovcové jezero nacházející se na Šumavě. Je opředeno mnoha pověstmi. Stejně jako Černé jezero ho lze najít na svahu Jezerní hory.

Dyje

Nejdelší přítok řeky Moravy, tekoucí přes malebnou krajinu Národního parku Podyjí. Nachází se na území jižní Moravy a severu Rakouska.

Labe

Jedna z největších řek a vodních cest České republiky a Evropy.

Lužní lesy v České republice

Unikátní biotop bohatý na faunu a flóru, pomalu mizející v důsledku regulování vodních toků. V České republice se největší lužní lesy nacházejí v okolí dolního Podyjí a Litovelského Pomoraví.

Máchovo jezero

Jeden z nejznámějších a turisticky nejpopulárnějších rybníků v České republice.

Odra

Řeka pramenící v České republice, většina jejího povodí se však nachází v Polsku. Její část tvoří přirozenou hranici mezi Polskem a Německem. Je druhou největší řekou Polska.

Otava

Řeka v západních a jižních Čechách, jeden z největších přítoků Vltavy. Historicky byla známá především rýžováním zlata a lovem perlorodek, díky čemuž získala přídomky zlatonosná a perlorodá. Dnes je vyhledávána vodáky a rybáři.

Třeboňské rybníky

Vodní systém rybníků velké rozlohy, který se na území Třeboňska začal budovat už ve 14. století. Nachází se v něm Rožmberk, největší rybník České republiky.

Vodní nádrž Les Království

Nejmalebnější přehrada v České republice, nacházející se na Labi nedaleko města Dvůr Králové nad Labem.

Zobrazeno 1 - 10 záznamů
z celkového počtu 10

2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.