Filmové studio Barrandov se rozkládá na rozsáhlém pozemku a zahrnuje devět ateliérů umístěných v areálu Barrandovských teras v Praze-Hlubočepích, patří k němu však také další čtyři v Praze-Hostivaři. Ateliéry byly vystavěny v letech 1931–1933 pod názvem Filmové továrny AB na Barrandově jako součást urbanistického projektu producenta a majitele společnosti Lucernafilm Miloše Havla a jeho bratra, stavebního podnikatele Václava Havla. Ve své době byly nejmodernějšími evropskými filmovými studii. Autorem návrhů na stavbu funkcionalistického komplexu včetně vyhlídkové terasy a restaurace Terasy byl architekt Max Urban, který byl za svůj projekt vyznamenán Velkou cenou na Mezinárodní výstavě umění a techniky (Paříž 1937). Název pražské čtvrti Barrandov vznikl na počest francouzského paleontologa Joachima Barranda, jehož pamětní deska je zde umístěna na skále.
Prvním filmem, který byl na Barrandově natočen, se stalo kriminální drama Svatopluka Innemanna Vražda v Ostrovní ulici (1933). Za okupace během druhé světové války byly filmové ateliéry zkonfiskovány nacisty a využívány především pro tvorbu filmů a propagandistických materiálů německé společnosti Pragfilm. Po skončení války v roce 1945 bylo studio znárodněno a připadlo pod správu Československého státního filmu, kde zůstalo až do roku 1991. Po pádu komunismu byly Barrandovské terasy navráceny v restitucích rodině Havlových a filmové ateliéry byly postupně privatizovány. V současnosti opět představují pracoviště vyhledávané nejen českými, ale i zahraničními filmovými tvůrci, kteří sem směřují zejména z USA, Německa, Francie, Ruska a Velké Británie. Za dobu existence barrandovských filmových ateliérů zde vzniklo více než 2500 snímků, z nichž několik získalo ocenění Oscar (jako filmy Obchod na korze /1965/, Ostře sledované vlaky /1966/ a Kolja /1996/).
2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy
Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.
Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.