Okresní město s 11 tisíci obyvateli ve Slezsku v Olomouckém kraji. Přezdívá se mu „brána Jeseníků“ a jeho součástí jsou Lázně Jeseník, které se v 19. století proslavily díky novátorským vodoléčebným metodám svého zakladatele Vinzenze Priessnitze.
Jeseník leží uprostřed Jesenického výběžku, na soutoku říček Bělá a Staříč v hlubokém údolí mezi Hrubým Jeseníkem, Rychlebskými horami a Zlatohorskou vrchovinou. Až do roku 1947 se jmenoval Frývaldov a je největším městem v české části historického Niského knížectví, které bylo jako součást Horního Slezska rozděleno roku 1742 mezi Rakousko a Prusko. K městu dnes patří i kdysi světoznámé vodoléčebné Lázně Jeseník (do roku 1947 se jmenovaly Gräfenberk) s mnoha léčivými prameny. První zmínka o Jeseníku je z roku 1267. Ležel na obchodní stezce, která vedla z Moravy do města Nisa a dále do Slezska. Vratislavští biskupové zde založili vodní hrad. V okolí byla naleziště železné rudy a hamry (které tuto rudu zpracovávaly), Jeseník se dokonce stal svobodným hornickým městem. Mezi lety 1622 a 1684 proběhlo na Jesenicku (a sousedním Šumpersku) několik velkých čarodějnických procesů, při nichž katolická inkvizice brutálně popravila stovky nevinných obětí – domnělých čarodějnic a jejich pomocníků. Hospodářskou situaci města zkomplikovalo rozdělení Slezska, čímž se město ocitlo na periferii českých zemí. Rozvoj přineslo až 19. století, a to díky textilnímu průmyslu a lázeňství. V listopadu 1931 proběhla tragická frývaldovská stávka, kdy v důsledku kamenování četníků a jejich následné střelby do dělníků zemřelo sedm lidí. Po roce 1945 byla většina obyvatelstva tohoto převážně německojazyčného města vysídlena. Za komunismu došlo v centru Jeseníku k demolicím historické zástavby a v letech 1960–1996 město dokonce přišlo o status sídla okresu.
Z památek zde stojí za vidění vodní tvrz (dnes Vlastivědné muzeum Jesenicka), renesanční radnice uprostřed náměstí, reprezentativní vily, pomník obětem čarodějnických procesů, Smetanovy sady či Křížový vrch s poutním kostelem. Samostatným celkem jsou lázně založené zdejším rodákem „vodním doktorem“ Vinzenzem Priessnitzem, objevitelem vodoléčby, která sem – společně s horským podnebím, čistým vzduchem a krásnou přírodou – dodnes láká tisíce lázeňských hostů. V lázních najdeme mj. monumentální Priessnitzovo sanatorium od Leopolda Bauera a Priessnitzův rodný dům s expozicí. Ve městě žil klasicistní skladatel Karel Ditters z Dittersdorfu, pochází odsud kultovní hudební skupina Priessnitz. Na Jesenicku se rovněž odehrává úspěšný film Alois Nebel.
Atraktivní je též okolí města – chráněná krajinná oblast Jeseníky, vápencové jeskyně Na Špičáku a Na Pomezí, nedaleké lázně Lipová a malebná historická města Javorník, Zlaté Hory a Vidnava.
2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy
Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.
Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.