Jazyk: CZ | Simple Czech | EN | RU
Pozemní lanová dráha na Dianu

Pozemní lanová dráha na Dianu

Nejmladší lanová dráha v Karlových Varech.


ČTK/Karas Jiří
Podrobné informace

Pozemní lanová dráha na Dianu je nejmladší ze tří lanovek vybudovaných v Karlových Varech. V době svého uvedení do provozu byla lanovka na Dianu nejdelší lanovou dráhou nejen v Karlových Varech, ale v celém Rakousko-Uhersku. Byla vystavěna jako v pořadí třetí (a zároveň poslední) lanovka ve městě.

Byla zprovozněna v roce 1912 a vede od Grandhotelu Pupp přes stanici Jelení skok k rozhledně Diana. Kvůli špatnému stavu dráhy byl její provoz zastaven v roce 1980. Rozhodnutí o její rekonstrukci bylo přijato v 1984 a opětovně začala cestujícím sloužit od konce roku 1988. Zároveň s touto rekonstrukcí se renovace dočkala i horní stanice dráhy. Šikmá délka lanovky činí 453 m, které lanovka překonává přibližně za 6,5 min. Horní stanice se nachází ve výšce 556 metrů nad mořem.

Lanová dráha je v provozu celoročně kromě ledna a jezdí každých 15 min. Na střední stanici lanovky zastavují oba vozy současně a do vozů se nastupuje z obou stran. S lanovkou se lze také setkat v některých filmech pro pamětníky, například ve snímku Tři vejce do skla.

Použité zdroje
ŠÍROVÁ-MOTYČKOVÁ, Kamila a ŠÍR, Jiří. Technické památky České republiky: mosty, železnice, přehrady, elektrárny, mlýny, opevnění, sklárny, doly a další. 1. vyd. Olomouc: Rubico, 2012. 206 s. Naše země. ISBN 978-80-7346-141-6.

2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.