Jazyk: CZ | Simple Czech | EN | RU

Téma: Dramatici (32 záznamů)

Ladislav Smoljak

Významný divadelní a filmový režisér, scenárista, dramatik, herec a učitel. Jeden ze spoluzakladatelů a předních osobností Divadla Járy Cimrmana.

Tom Stoppard

Světově proslulý britský dramatik, scenárista a režisér česko-židovského původu.

Ladislav Stroupežnický

Dramatik, první dramaturg pražského Národního divadla, prozaik, propagátor jevištního realismu, jeden z prvních českých autorů sociálně-kritického dramatu.

Zdeněk Svěrák

Významný český filmový scenárista, dramatik, herec, spisovatel a textař. Jeden ze zakladatelů a hlavních představitelů Divadla Járy Cimrmana a přední český cimrmanolog.

František Ferdinand Šamberk

Herec, jako jeden z mála komiků v 19. století dotvářel texty her (zejména vlastních) až na scéně. Inspiraci čerpal především z aktuálního společenského dění. Působil také jako dramatik, režisér a překladatel.

Jan Nepomuk Štěpánek

Dramatik, překladatel a divadelní režisér, jenž formoval repertoár obrozeneckého divadla první poloviny 19. století.

Josef Kajetán Tyl

Dramatik, režisér, herec, překladatel, spisovatel a novinář, téměř celý svůj život zasvětil divadlu. Píseň z jeho divadelní hry Kde domov můj? se stala po roce 1918 části státní hymny.

Vladislav Vančura

Spisovatel, dramatik, filmový režisér. Patřil k zakládajícím členům avantgardního sdružení Devětsil. Ve vlastní tvorbě se vyznačuje především intenzivní vizuální a stylistickou obrazností psaní.

 

Jiří Voskovec

Česko-americký herec a dramatik. Tvořil autorskou dvojici s Janem Werichem, se kterým působili během 20. a 30. let 20. století v Osvobozeném divadle.

Jaroslav Vrchlický

Velmi plodný spisovatel, básník, dramatik a překladatel. Vrcholný představitel českých parnasistů. Jeho dílo je jedno z nejbohatších a nejvšestrannějších v dějinách české literatury. Opakovaně byl nominován na Nobelovu cenu za literaturu, nikdy mu však nebyla udělena.

Jan Werich

Divadelní a filmový herec, režisér, scenárista, dramatik a spisovatel. Tvořil autorskou dvojici s Jiřím Voskovcem, se kterým působili během 20. a 30. let 20. století v Osvobozeném divadle, a později s Miroslavem Horníčkem.

Julius Zeyer

Prozaik, básník a dramatik, přední představitel tzv. lumírovské generace. Jako autor mýtického zobrazení Čech od nejstarších dob v epické a divadelní formě patří též ke generaci Národního divadla.

Zobrazeno 21 - 32 záznamů
z celkového počtu 32

2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.