Jazyk: CZ | Simple Czech | EN | RU

Bitva u Slavkova

Nejvýznamnější bitva napoleonských válek, která se udála na území dnešní České republiky, a jedna z nejznámějších bitev v dějinách vojenství. Vítězství císaře Napoleona I. dodnes v místě bojiště připomíná řada památek a pamětních míst.

Bitva u Zborova

Nejznámější bitva československých legií v první světové válce. Přestože z vojenského hlediska neměla velký význam, výrazně zvýšila prestiž československého odboje proti Rakousku-Uhersku a stala se symbolem hrdinství československých vojáků za války.

Jan Blahoslav

Básník, překladatel, historik, gramatikář a hudební teoretik. Kněz a biskup Jednoty bratrské a také významný představitel českého humanismu.

Blaničtí rytíři

Pověst o statečných obráncích české vlasti, vojsku ukrytém v hoře Blaník, které přijde českému lidu na pomoc v jeho nejtěžší chvíli.

Blaník

Vrchol v oblasti středních Čech, známý svou spojitostí s legendou o svatém Václavovi, který v jeho útrobách čeká, aby se se svým vojskem mohl objevit a pomoci českému národu v době, kdy mu bude nejhůře. Z úpatí hory pochází i jeden ze základních kamenů Národního divadla.

Zámek Blatná

Vodní tvrz, přestavěná na hrad a později zámek ve stejnojmenném městě v jižních Čechách. Je jedním z mála zachovaných vodních sídel v Čechách a vynikající ukázkou pozdně gotické aristokratické rezidence.

 

Bludičky

Bytosti, o nichž se vypráví, že mohou jako světla pohybující se nad močálem člověka zavést do záhuby. Nemusí být ovšem a priori nepřátelské.

Jiřina Bohdalová

Filmová, televizní a divadelní herečka, konferenciérka, moderátorka, vypravěčka pohádek. Jedna z nejoblíbenějších českých komediálních hereček druhé poloviny 20. století.

Bohdan Holomíček

Český dokumentární fotograf samouk, který fotografoval Václava Havla a další osobnosti kultury nepodřizující se komunistickému režimu.

Bohemia B-5

První letadlo české (československé) výroby. Jednomotorové, dvoumístné, lehké sportovní letadlo postavené v Plzni krátce po skončení první světové války, průkopník leteckého průmyslu v Československu.

Bohemia Interactive

Jedno z největších studií pro vývoj videoher v České republice, známé svými vojenskými simulačními videohrami, jako jsou například hry Flashpoint a série ArmA.

dostat se do Bohnic

Český frazém s významem zbláznit se.

Bohumil Říha

Spisovatel, autor knih pro děti a mládež. Dlouhodobě patří mezi nejčtenější a nejoceňovanější české dětské autory. Laureát Ceny Hanse Christiana Andersena.

Bohumila Bloudilová

Významná kolínská portrétní fotografka a sestřenice fotografa Josefa Sudka. Zakladatelka a majitelka úspěšného kolínského ateliéru Rafaela.

Boleslav Chrabrý

Polský kníže v letech 992–1025 a v roce 1025 první polský král. V letech 1003–1004 vládl také jako kníže český. Patří k nejvýznamnějším středověkým panovníkům Polska, na přelomu prvního a druhého tisíciletí zároveň výrazně zasáhl do českých dějin.

Boleslav I.

Český kníže v letech 935–967/972. Kvůli četným násilným činům, mimo jiné vraždě svého bratra sv. Václava, získal přízvisko „Ukrutný“. Svojí silnou, téměř 40 let trvající vládou výrazně přispěl k upevnění české státnosti.

Boleslav II.

Český kníže v letech 967/972–999. Přes počáteční úspěchy přivedla jeho vláda český stát do první vážné krize.

Boleslav III.

Český kníže v letech 999–1002 a  krátce v roce 1003. Jeho násilná vláda a závislost na okolních panovnících prohloubily krizi českého státu na přelomu prvního tisíciletí.

Egon Bondy

Básník, prozaik, dramatik, filozof a vlivná osobnost českého undergroundu, jeho verše zhudebňovala skupina Plastic People of the Universe.

Adolf Born

Významný český grafik, malíř, ilustrátor, scénograf, animátor a karikaturista, jedna z nejdůležitějších postav českého komiksu.

Zobrazeno 121 - 140 záznamů
z celkového počtu 1879

2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.