Jazyk: CZ | Simple Czech | EN | RU

Téma: Český film (113 záznamů)

Adina Mandlová

Filmová hvězda 30. a 40. let 20. století, v době své slávy patřila k nejoblíbenějším a nejobsazovanějším českým herečkám, byla známá i v zahraničí.

Jaroslav Marvan

Významný český divadelní, filmový a televizní herec. Patří k nejvýraznějším českým hereckým osobnostem 20. století.

Vladimír Menšík

Významný filmový, televizní a rozhlasový herec, komik, moderátor a bavič. Jeden z nejoblíbenějších a nejobsazovanějších českých herců druhé poloviny 20. století.

Jiří Menzel

Jeden z nejznámějších a ve světě nejuznávanějších českých režisérů, významný divadelní režisér, činný i jako divadelní a filmový herec. V 60. letech 20. století patřil k nejvýraznějším tvářím nové vlny.

Němá éra českého filmu (1898–1930)

Období spjaté s počátky české kinematografie, zahrnující první tři desetiletí původní české filmové tvorby. Film se omezoval na pouhý obrazový záznam bez mluveného slova. Čechy se staly šestou zemí na světě, kde začala vznikat původní němá filmová tvorba.

Jan Němec

Český režisér, scénárista, dokumentarista, herec, filmový producent, skladatel filmové hudby, pedagog. Patří k nejvýraznějším a nejprovokativnějším tvůrčím osobnostem československé nové vlny.

Nová vlna

Pojem československá nová vlna nebo česká nová vlna označuje generaci filmových režisérů a scénáristů, kteří začali tvořit v 60. letech 20. století. Představuje jeden z vrcholů světové kinematografie a jediný československý filmařský směr, který se natrvalo zapsal do světových dějin umění. Neoficiální, neorganizované hnutí, nazývané také „jaro československého filmu“, skončilo na začátku 70. let s nástupem normalizace. Československá nová vlna je obecně považována za jedno z nejdůležitějších hnutí ve světové kinematografii po italském neorealismu.

Antonín Novotný (herec a chemik)

Český filmový herec 30. a 40. let 20. století, představitel milovnických rolí, česko-německý chemik spolupracující s americkým NASA na vývoji raketoplánů.

Oldřich Nový

Významný český divadelní a filmový herec, divadelní režisér, operetní zpěvák, šansoniér. Je považován za průkopníka českého muzikálového herectví a patří k největším prvorepublikovým filmovým hvězdám.

Obchod na korze

Průlomové dílo československé kinematografie, předznamenalo novou vlnu. První československý snímek oceněný Oscarem (1966).

Jaroslav Papoušek

Významný český režisér a scénárista, patřící k největším osobnostem nové vlny, také malíř, sochař, karikaturista a spisovatel. Spolupracoval v týmu s Milošem Formanem a Ivanem Passerem.

Vladimír Páral

Prozaik, většina jeho próz se odehrává v průmyslové oblasti severních Čech. Úroveň jeho tvorby je velmi různorodá – od společenské satiry přes schematická prorežimní díla až k fantastické literatuře.

Ivan Passer

Významný český režisér a scenárista, známý i v zahraničí. Jedna z nejuznávanějších osobností nové vlny československého filmu.

Frank Planer

Karlovarský rodák, který se stal jedním z nejslavnějších českých filmařů a nejlepších světových kameramanů.

 

 

Břetislav Pojar

Režisér, scenárista, animátor, kreslíř, loutkář a jedna z nejvýznamnějších osobností českého trikového filmu. Jako autor mnoha oblíbených dětských filmů se proslavil i v zahraničí a získal řadu prestižních ocenění.

Marie Poledňáková

Jedna z nejúspěšnějších a nejoblíbenějších českých filmových scenáristek a režisérek, mediální podnikatelka. Autorka populárních rodinných komedií ze 70.–80. let 20. století.

Boleslav Polívka

Divadelní a filmový herec, režisér, scenárista, dramatik, mim a klaun. V současnosti jeden z nejpopulárnějších filmových a televizních herců v Česku, známý i v zahraničí.

Alfréd Radok

Světoznámý český divadelní a filmový režisér. Jeden ze zakladatelů polyscénického divadla Laterna magika.

Karel Roden

Charismatický filmový, divadelní a televizní herec, známý a činný i v zahraničí. Jedna z nejvýraznějších českých hereckých osobností současnosti a jeden z mála český herců, kteří se prosadili i v Hollywoodu.

Marie Rosůlková

Významná česká divadelní, filmová a televizní herečka, vypravěčka pohádek, dabérka. Jedna z nejvýraznějších českých hereček 20. století.

Zobrazeno 61 - 80 záznamů
z celkového počtu 113

2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.