Jazyk: CZ | Simple Czech | EN | RU

Téma: Sport (65 záznamů)

Luboš Ogoun

Významný český tanečník, inovativní choreograf, libretista, režisér a trenér československého družstva sportovních gymnastek. Jeden ze zakladatelů uskupení Studio Balet Praha.

Patrik Eliáš

Český hokejista hrající v letech 1992–2017, člen české hokejové reprezentace, hokejový útočník klubu New Jersey Devils (NHL). Dvojnásobný držitel Stanley Cupu a druhý nejúspěšnější český hokejista působící v USA.

Pavel Nedvěd

Český fotbalista, někdejší kapitán fotbalové reprezentace, držitel Zlatého míče z roku 2003 a současný viceprezident Juventusu Turín. Získal stříbro s reprezentačním týmem na Mistrovství Evropy v roce 1996 v Anglii a bronz na Mistrovství Evropy v roce 2004 v Portugalsku.

Petr Čech

Český fotbalový brankář, dlouholetá opora české fotbalové reprezentace a významná osobnost Premier League. Je stále považován za jednoho z nejlepších fotbalových brankářů na světě. Petr Čech je držitelem několika rekordů a řady ocenění za své sportovní výkony. 

Petra Kvitová

Česká tenistka, která se věnuje tenisu profesionálně od roku 2006. Největšího úspěchu dosáhla v roce 2011, když vyhrála Wimbledon a Turnaj mistryň. 

Pražské primátorky

Nejslavnější a jeden z nejstarších veslařských závodů v České republice. Jezdí se na dvoukilometrové trati v Praze na Vltavě od roku 1910 pod záštitou pražského primátora. Raritou závodu je zatáčka pod vyšehradskou skálou.

Pražské schody (závod)

Unikátní městský závod na horských kolech.

Pražský mezinárodní maraton

Maratonský závod založený v roce 1995, patři mezi nejprestižnější maratony na světě.

Martina Sáblíková

Nejúspěšnější česká rychlobruslařka specializující se na dlouhé tratě, trojnásobná olympijská vítězka, několikanásobná mistryně České republiky, pětinásobná mistryně Evropy ve víceboji a 21násobná mistryně světa, držitelka několika světových rekordů.

Josef Sekyra

 

Český geolog, horolezec, cestovatel, dobrodruh, polárník a světově respektovaný vědec. Jako první Čechoslovák stanul v roce 1969 na jižním pólu.

Spartakiády

Hromadná veřejná tělocvičná vystoupení, která měla propagovat komunistickou ideologii a být příkladem péče komunistů o zdraví lidu. Odehrávala se jednou za pět let.

Svazarm

Organizace zřízená v roce 1951 podle sovětského vzoru, která měla zajišťovat brannou výchovu obyvatelstva. Postupně se stal hlavním spolkovým organizátorem zájmové technické činnosti. Po listopadu 1989 byl přeměněn na Sdružení technických sportů a činností.

Roman Šebrle

Český atlet, desetibojař, držitel zlaté olympijské medaile z OH 2004 v Athénách. První desetibojař, který pokořil hranici 9 000 bodů a výkonem 9 026 bodů se stal na dobu jedenácti let držitelem světového rekordu.

Tělocvičné organizace

Spolky, které v českých zemích organizovaly od poloviny 19. století pohybové aktivity na základě gymnastických cvičení.

Tenis

Míčová hra pro dva nebo čtyři hráče, označovaná také jako „bílý sport“. Pochází z Anglie a je jedním z nejrozšířenějších a nejsledovanějších sportů vůbec.

Tomáš Berdych

Český tenista, držitel třinácti titulů na okruhu ATP Tour ve dvouhře a dvou titulů ze čtyřhry.Zahrál si semifinále French Open a též finále Wimbledonu (2010). 

 

Tomáš Dvořák

Český vícebojař, trojnásobný mistr světa v desetiboji, halový mistr Evropy v sedmiboji, bronzový olympijský medailista a bývalý držitel světového rekordu v desetiboji s výkonem 8 994 bodů.

Tomáš Skuhravý

Československý fotbalista, který na sebe upozornil celý svět výkony na MS 1990 v Itálii, a díky tomu získal angažmá v FC Janov. Svým bohémským způsobem života si výrazně zkrátil fotbalovou kariéru.

Velká kunratická

Tradiční, každoročně pořádaný, nejstarší běžecký přespolní závod v České republice.

Velká pardubická

Nejstarší překážkový dostih v českých zemích, který se s výjimkou válečných let koná od roku 1874. Nejvíce vítězství získal jezdec Josef Váňa (8krát), nejúspěšnějším koněm byl valach Železník (čtyři vítězství).

Zobrazeno 41 - 60 záznamů
z celkového počtu 65

2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.