Jazyk: CZ | Simple Czech | EN | RU

Téma: Zbraně a vojenská technika (15 záznamů)

Avia B-135

Stíhací jednoplošník vyráběný továrnou Avia v letech 1938–1942. Šlo o nejpokročilejší československý letoun, jaký se před koncem 2. světové války dostal do sériové výroby.

Avia B-534

Stíhací dvouplošník vyráběný továrnou Avia v letech 1933–1939. Byl nejčetnějším a nejznámějším letadlem československého letectva v meziválečném období.

Avia S-199

Poválečná verze legendárního německého stíhacího letounu Messerschmitt Bf 109 vyráběná v letech 1947–1949 firmou Avia. Několik let tvořila páteř československého stíhacího letectva a sehrála významnou úlohu v boji Izraele za nezávislost.

Cep

Původně zemědělský nástroj upravený  na zbraň, která se stala jedním ze symbolů husitského válečnictví.

CZ 75

Samonabíjecí pistole vyráběná Českou zbrojovkou Uherský Brod, která se díky své revoluční konstrukci stala jednou z nejpočetnějších a nejčastěji kopírovaných pistolí na světě.

Děla ze Škody Plzeň

Světově proslulá děla firmy Škoda Plzeň. Tvořila hlavní dělostřeleckou výzbroj armád habsburské říše a první Československé republiky a v řadě případů se řadila ke světové technologické špičce.

Lehký kulomet vz. 26 (ZB-26)

Automatická zbraň vyráběná v letech 1926–1953 Zbrojovkou Brno a vyvážená do celého světa. Její zásadně upravená verze známá pod názvem BREN se stala jednou z legendárních zbraní druhé světové války.

Lehký tank vz. 35

Bojové vozidlo konstrukce Ing. Františka Zubatého, vyráběné firmou Škoda v letech 1936–1939. Bylo hlavním tankem meziválečné československé armády.

Lehký tank vz. 38

Mimořádně úspěšný tank firmy ČKD zkonstruovaný na konci 30. let 20. století Ing. Alexejem Surinem. Díky svým vyváženým vlastnostem a mimořádné spolehlivosti je pokládán za jeden z nejlepších tanků počátku druhé světové války.

Letecké muzeum Kbely

Největší letecké muzeum na území České republiky. Ve svých sbírkách uchovává 275 letadel, z nichž některá patří mezi světové unikáty.

OT-64 SKOT

Československo-polský kolový obrněný transportér z období studené války. V době vzniku patřil k nejpokročilejším vozidlům ve své kategorii.

Píšťala

Ruční zbraň používaná husity v 15. století, která dala vzniknout slovu pistole.

Samopal vz. 61 Škorpion

Československý samopal vyráběný od 60. let 20. století. Proslul jako mimořádně lehká a kompaktní zbraň ideální pro příslušníky bezpečnostních sil a speciálních složek.

Tančík AH-IV

Lehké obrněné vozidlo vyráběné v letech 1936–1950 firmou ČKD. Představovalo jeden z nejpokročilejších strojů své třídy a bylo úspěšně exportováno do několika zemí.

Vojenské technické muzeum Lešany

Nejvýznamnější české muzeum vojenské techniky. V jeho sbírkách je soustředěno více než 700 exponátů. Nachází se u obce Lešany ve Středočeském kraji a jeho provozovatelem je Vojenský historický ústav.

Zobrazeno 1 - 15 záznamů
z celkového počtu 15

2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.