Jazyk: CZ | Simple Czech | EN | RU

Pavlovské vrchy

Malebné pohoří na jižní Moravě, známé mnohými skalními útvary, které je součástí CHKO (Chráněná krajinná oblast) Pálava. Vyznačuje se unikátní přírodou i kulturními památkami.

Dagmar Pecková

Operní pěvkyně – mezzosopranistka, první česká operní diva, která svou nahrávku propagovala klipem, širší veřejnost ji pro její krátký sestřih vlasů znala jako „Carmen s ježkem“.

Josef Pekař

Nejvýznamnější český historik období první republiky a přední oponent Masarykovy koncepce o smyslu českých dějin.

Oldřich Pelčák

Druhý československý kosmonaut. Příležitost letět do vesmíru však nedostal. Aktivně se zabýval popularizací kosmonautiky.

Pelhřimov

Okresní město s 16 000 obyvateli v Kraji Vysočina na pomezí jižních a východních Čech s malebným historickým jádrem, proslulé jako město rekordů a kuriozit i pozoruhodných kubistických staveb od Pavla Janáka.

Jiří Pelikán

Poválečný československý komunistický funkcionář a politik, v době Pražského jara reformní komunista. V roce 1969 spolu se svou ženou Jitkou Frantovou požádal v Itálii o politický azyl. Jako člen Italské socialistické strany byl dvakrát poslancem Evropského parlamentu.

 

Perchta

Folklorní postava původně z německého prostředí, která se měla objevovat v prosinci až do Tří králů. Její české pojmenování vzniklo smísením s označením pro bílou paní, tedy pro strašidlo, které vděčí za svůj vznik pověsti o šlechtičně z rodu Rožmberků.

Permoník

Bytost malého vzrůstu vyskytující se v různých útvarech lidové slovesnosti. Podle tradice žil ve štolách a setkával se s horníky, byl duchem dolů.

Jan Perner

Český železniční technik, vynálezce a stavitel železničních tratí, který se zapsal do historie české železniční dopravy jako stavbyvedoucí první české parostrojní dráhy.

Pardubický perník

Tradiční český cukrářský výrobek chráněný Evropskou unií.

 

Hrad Pernštejn

Mimořádně zachovalý hrad u městysu Nedvědice na východním okraji Českomoravské vrchoviny. Patří mezi největší a nejcennější hrady na Moravě.

Pernštejnové

Šlechtický rod původně z jihozápadní Moravy, jenž v 16. století patřil mezi nejbohatší rody v českých zemích. Výraznou stopu po sobě zanechali také ve východních Čechách a v Praze.

Ferdinand Peroutka

Přední osobnost české mediální, veřejné a literární scény 1. poloviny 20. století. Esejista a publicista, šéfredaktor vlivného týdeníku Přítomnost. Zastával liberálně levicové postoje a měl blízko k politice prezidenta T. G. Masaryka.

Perun

Slovanský pohanský bůh, hromovládce. Zřejmě zaujímal pozici nejvyššího božstva slovanského panteonu.

Libor Pešek

Už přes čtvrt století jeden z nejvýznamnějších českých a světových dirigentů. V roce 1996 byl britskou královnou Alžbětou II. vyznamenán Řádem Rytíře Britského impéria.

 

Petr Čech

Český fotbalový brankář, dlouholetá opora české fotbalové reprezentace a významná osobnost Premier League. Je stále považován za jednoho z nejlepších fotbalových brankářů na světě. Petr Čech je držitelem několika rekordů a řady ocenění za své sportovní výkony. 

Petr Parléř

Architekt, stavitel a sochař působící převážně v Čechách. Jeden z nejvýznamnějších představitelů evropské vrcholné gotiky, známý mimo jiné jako stavitel pražské katedrály sv. Víta a Karlova mostu.

Petra Kvitová

Česká tenistka, která se věnuje tenisu profesionálně od roku 2006. Největšího úspěchu dosáhla v roce 2011, když vyhrála Wimbledon a Turnaj mistryň. 

Mojmír Petráň

Český vědec a vynálezce převratného mikroskopu (konfokálního) s dvojitým řádkováním, který přispěl k rozvoji molekulární buněčné biologie. Umožnil pozorovat živou tkáň, aniž je potřeba ji řezat. Je čestným členem Royal Microscopical Society v Oxfordu.

Petrof

Největší výrobce akustických klavírů a pianin v Evropě.

Zobrazeno 1161 - 1180 záznamů
z celkového počtu 1879

2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.